X

Decentraland (MANA), Metaverse Alanında Neden Ön Plana Çıkıyor? Diğer Projelerden Farkı

MANA, metaverse treninde birçok kilometre taşını geride bırakmak adına potansiyel taşıyor.
19:35
23 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Decentraland (MANA), Metaverse evreninin geniş çapta tanınması ve popülarite kazanmasıyla gündemde daha sık yer almaya başladı. MANA, kısa vadeli yükseliş adına olumlu sinyaller verirken beklentiler oldukça pozitif yönde bulunuyor.

MANA’dan Etkileyici Performans

Temel bir perspektiften incelendiğinde MANA, metaverse treninde birçok kilometre taşını geride bırakmak adına potansiyel taşıyor. MANA, Facebook’un metaverse hamlesinin akabinde iki günde %555’lik artış yaşamıştı. Popüler kripto para, aşırı alımın ardından soğuma dönemine girdi ve yeni yükselişlerin temelini oluşturma çabası içerisinde yer alıyor.

Decentraland, kullanıcıların avatarlarını kişiselleştirmesine ve sanal dünyada arazi satın almalarına imkan tanıyan blockchain tabanlı bir 3D metaverse platformudur. MANA, platformun yerel kripto para birimi olarak kullanılır. Sektördeki projelerin çoğalmasıyla birlikte MANA, iki nedenden dolayı bu çalışmaların arasından sıyrılıyor.

Decentraland’ı Diğer Metaverse Projelerinden Ayıran Özellikler

Facebook’un 28 Ekim’de Meta adıyla yeniden markalaşmasının akabinde SoftBank ve diğer birçok yatırımcı bu tür projelere sermaye ayırdı veya fon kurdu. Neredeyse bir aylık süreçte bu token’lar yükseliş trendini koruyor. SAND, MANA ve ENJ gibi kripto paralar trendini korurken fiyat keşif aşamasında işlem görüyor.

Decentraland’e geri dönersek token Digital Currency Group, Genesis One Capital ve Fundamental Labs gibi büyük oyuncular tarafından destekleniyor. Grayscale, 71.6 milyon dolar değerinde 18.4 milyon MANA token’ına sahip. Bu da yatırımcıların uzun vadede işin içinde olduğu ve sektörün büyümek adına daha fazla alana sahip olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan Decentraland’i Axie Infinity veya Sandbox gibi rakiplerinden tamamen ayıran şey, kullanıcılarına 3D deneyim sunan tek proje olmasıdır. Buna karşılık birçok popüler proje 2B’dir veya çalışan bir prototipi yoktur. Metaverse ekosisteminde olduğunu iddia eden çok sayıda proje olsa da bunlar kullanıcıların NFT koleksiyonlarıyla alım satıma izin veren 2D oyunlardan oluşuyor.

MANA, Metaverse piyasa kapitalizasyon payının %17.45’ini oluşturuyor ve kullanıcıların arazi satın almasına, özelleştirmesine ve sanal ortamı aktif olarak keşfetmesine imkan tanıyan çalışma modelin sahip 3D bir evrene sahiptir. Bu nedenlerden dolayı Decentraland‘in metaverse pastasından daha büyük bir pay alması ve belki de Axie Infinity’i geçme potansiyeli oluşturmasına yol açıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar