Dash Venezuela’da Yıl Sonuna Kadar 1 Milyon Kullanıcıya Ulaşabilir

Ortaya çıkan son bilgilere göre Venezuela’daki Dash kullanım oranında ciddi artışlar yaşanıyor...
14:00
27 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dijital para birimi Dash‘in yayınladığı son raporlara göre, Venezuela‘daki aktif kullanıcı cüzdanları Mayıs ayından bu yana %562 arttı. Bu artışın önemli bir kısmı Aralık ayında yaşandı ve %29’luk yükseliş yaşandı.

Dash ve Venezuela

Dash‘te görev yapan ve PR temsilcisi olan Mark Mason, artan bu oranların yeni kurulumlar yerine artan aktif kullanıcı sayısına bağlı olduğunu dile getirdi. Bunun yanında yapılan açıklamalara göre “aktif kullanıcı”, son 30 gün içinde en az bir kez kullanım yapan kişi olarak tanımlanıyor. Mason’ın açıklamalarına göre, mevcut büyüme oranları devam ederse aktif kullanıcılar yıl sonundan önce 1 milyonu geçecek.

Venezuela’daki kullanıcı sayısındaki artışın ana sebebinin daha az enflasyonist bir para birimine duyulan ihtiyacın artması olduğu belirtiliyor. Venezuela’nın kendi geleneksel para biriminde oluşan yüksek enflasyon sebebiyle vatandaşlar farklı bir varlık arıyor…

Gerçekten de Venezuela’da Bolivar’ın değeri o kadar fazla düştü ki yalnızca 1 şişe süt almak için bile bir kucak dolusu para ödemeniz gerekiyor. Bu durumda da vatandaşlar Bitcoin ve Dash gibi kripto para birimlerine yöneliyor.

Ayrıca her ne kadar Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, enflasyondan kurtulmak için kendi Petrol destekli kripto parası Petro’yu piyasaya sürmüş olsa da vatandaşlar bu para birimi de hükümetler tarafından kontrol edildiği için çekimser kalıyor. Dolayısıyla Bitcoin kullanımı ülkede hızla artıyor.

Venezuela’da Bitcoin Hacmi Artıyor

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi son haberler göre Venezuela’daki yerel BTC işlem hacmine bakıldığında, birçok Venezuela vatandaşının devalüasyondan kaçmak için Bitcoin aldığı görülüyor. Bunun yanında Venezuela, hiper-enflasyonun pençesinde olan Arjantin’e kıyasla çok daha yüksek bir BTC hacmine sahip bir ülke olarak karşımıza çıkıyor…

Kaynak: Beincrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar