X

Bitcoin Fiyatının Bu Hafta Yükselmesi İçin 3 Neden

Bitcoin fiyatı bu hafta, koronavirüsü, İtalya’daki siyasi olaylar ve altının “güvenli liman” konumunu kaybetmeye başlamasıyla yükselişe geçebilir...
13:00
27 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ve kripto paralar geride bıraktığımız hafta bazı düzeltme hareketleri yaşadı. Ancak hafta sonun ardından bu sabah Asya piyasalarının açılmasıyla piyasa yeniden yeşile döndü. Anaslitlere göre Bitcoin fiyatının bu hafta daha yüksek seviyeleri görmesi için 3 önemli faktör bulunuyor…

Geçtiğimiz hafta Bitcoin fiyatlarının karşılaştığı direnç hareketinin ardından Bitcoin fiyatları dirençleri kırarak 8.600 dolar seviyesine yükselmeyi başardı. Son 24 saatte hafta sonu başlangıcından bu yana BTC fiyatları neredeyse %5 oranında artıran istikrarlı bir yükseliş eğrisi çizdi.

Bunun yanında twitter’ın ünlü analistlerinden Josh Rager, fiyatın 8.000 doların üzerinde kaldığı sürece artış eğiliminin devam edeceğini ifade ediyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Bitcoin haftaya gayet iyi başladı. 8 doların üzerinde ne kadar uzun süre kalırsak boğa piyasası ihtimali o kadar güçleniyor.

Koronavirüsü Yuan’ın Değerini Düşürdü

Çin Koronavirüsü’nün yayılmasıyla tüm dünyada seyahat kısıtlamaları yürürlüğe giriyor ve ölüm sayısı artıyor. Dolayısıyla artan endişeler sebebiyle Reuters’a göre yuan’ın değerinde düşüşler yaşanıyor ve yuan haftaya düşüşle başladı.

Bunun yanında Çin Yeni Yılı’nın Bitcoin fiyat üzerinde olumsuz etkisinin olacağı ifade ediliyor. Hatta Bitmex CEO’sunun konuyla ilgili açıklamalarından bu haberimizde sizlere bahsetmiştik. Ancak Koronovirüsü’nün yayılması bu durumu tam tersine çevirebilir. Çünkü genel itibariyle bir geleneksel para biriminin değerinin düşmesi Bitcoin için boğa sinyalleri olarak yorumlanır.

İtalyan Etkisi

Her ne kadar İtalya kripto para dünyasında yer alan aktif ülkeler arasında bulunmasa da ülkeden siyasi kriz sinyalleri alınması kriptoların yükselişe geçebileceğinin işareti olabilir.

Ancak İtalya’nın kripto ekosistemindeki zayıf konumu sebebiyle bu siyasal durumların Bitcoin fiyatını nasıl etkileyeceği ile ilgili net bir yorum yapılamıyor. Yine de bazı analistler bu durumun Bitcoin fiyatını arttıracağını ifade ediyor…

Altın ve Güvenli Liman

Ortaya çıkan son haberlere göre altın fiyatları da Bitcoin gibi bir yükseliş kaydetti. Bilindiği gibi Bitcoin ve altın “güvenli liman” varlıkları olarak değerlendiriliyor. Ancak Altının bu konuda aceleci davrandığı ve Bitcoin’in daha emin adımlarla yolunda ilerlediği ifade ediliyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI