X

Bitcoin Gold, Yüzde 51 Saldırısına Uğradı!

Bitcoin Gold ağına yüzde 51 saldırısı düzenlendi.
10:00
27 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hard fork’u Bitcoin Gold (BTG), 23 ile 24 Ocak tarihlerinde bir başla saldırıya daha uğradı. Ağda egemenliği elde eden saldırganlar, yaklaşık olarak 29 bloğu ortadan kaldırdı ve %51 saldırısı yaptı.

Basına yansıyan haberlerde bu sayede 7.000 BTG’lik bir kayıp yaşandığı belirtiliyor. İki günlük fiyat verilerine göre ise saldırganlar yaklaşık olarak 70.000 dolarlık bir gelir elde etti.

Bitcoin Gold Yine Saldırı Yaşadı 

Bitcoin Gold’un blockchain ağı geçtiğimiz Mayıs ayında da %51 saldırısı geçirmişti. O tarihlerdeki saldırıda 18 milyon dolarlık bir kayıp yaşandı. Bitcoin hard fork’u olmasına rağmen SHA256 konsensüs algoritması kullanmayan BTG, bu özelliği ile BCH veya BSV’den ayrılıyor. BTG bunun yerine Equihash algoritmasını kullanıyor ve GPU ile madencilik yapılmasının önünü açıyor.

Bitcoin Gold’un geliştiricileri GPU ile madencilik yapılabilen bir Bitcoin fork’u oluşturulmasının daha merkeziyetsiz bir ağ oluşturulmasını sağlayacağını düşünüyorlardı. Buna rağmen işler planlandığı gibi sonuçlanmadı ve BTG söz konusu algoritması yüzünden sık sık %51 saldırılarına maruz kalıyor. Bitcoin Gold bundan iki sene önce yaşadığı saldırıdan sonra bunları önlemek için hard fork yapacağını belirtse de, alınan önlemler yeterli olmamış gibi gözüküyor.

Bitcoin Gold fiyatı yaşanan saldırı ile beraber de yeniden düşüşe geçti. Saldırganların elde ettikleri BTG’leri adres ve işlem karıştırma hizmetleri ile takip edilmesi imkansız bir hale sokacakları tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar