X


DappRadar’ın Veri Analisti Uyardı: Bu Senaryonun Gerçekleşmesi Durumunda, DeFi Protokollerinin %80’i Ortadan Kalkabilir!

DappRadar'ın veri analisti, 1 yıldan fazla sürebilecek bir ayı piyasasının, DeFi protokollerinin %80'inin ortadan kalkmasına neden olabileceğini söyledi.
08:53
29 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek fiyat seviyelerini (BTC ATH: 69.045 USD – CoinGecko) kaydetmesinin ardından ortalama %50’lik bir değer kaybı yaşadı. Bitcoin’deki bu değer kaybı, altcoinlere de aşağı yönlü bir ivme kazandırdı. Özellikle Aave, Compound ve MakerDAO gibi DeFi protokollerinin kripto para birimleri, yüksek oranlarda düşüş hareketleri kaydetti.

DappRadar’ın Veri Analistinden Olumsuz DeFi Senaryosu

DappRadar’ın veri analisti Pedro Herrera, kripto varlıklardaki aşağı yönlü ivmenin devam etmesi ve 1 yılı aşkın süre zarfını kapsayabilecek bir ayı piyasasının yaşanması durumunda, kullanıcı talebinin çok ciddi derecede azalabileceğini ifade etti. Bir yıldan fazla sürebilecek bir düşüş senaryosuna dikkat çeken veri analisti, kullanıcı talebindeki olağan dışı azalma ile birlikte DeFi protokollerinin %80’inin ortadan kalkabileceğini belirtti.

Veri analisti Herrera, böyle bir senaryoda yalnızca tüm merkeziyetsiz finans protokollerinin %20’sinin kalıcı olabileceğini söyledi:

“Muhtemelen endüstri değerinin %80’ini temsil eden uygulamaların %20’si kalıcı olabilecek. Yaygın olarak kullanılmayan protokollerin kaybolduğunu görebiliriz.”

DeFi Protokollerindeki Düşüş İvmesi

DappRadar’a göre, işlem hacmi yüksek DeFi protokolleri ile etkileşime giren aktif kullanıcı cüzdanları, son iki haftalık zaman diliminde %20 ile %30 oranında bir düşüş kaydetti. Bitcoin’deki düşüş ivmesi ile birlikte piyasa değeri yüksek DeFi tokenlarında da yüksek oranlarda değer kaybı yaşandı. Ek olarak, DeFi protokollerindeki toplam kilitli değer de (TVL: Total Value Locked) son aylarda önemli düşüşler kaydetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar