reklamı kapat

Cryptopia Pazartesi Günü Salt Okunur Modda Yeniden Açılacak

Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası 15 Ocak'ta hack'lendiğini açıklamış ve internet sitesini erişime kapatmıştı.
17:00
1 Mart 2019

2019 yılına Cryptopia’nın hack’lenmesi ile merhaba demiştik. 14 Ocak’ta hack’lendiğinin farkına varan Cryptopia bu durumu kullanıcılarına bir gün sonra yani 15 Ocak’ta duyurmuştu. Saldırının üzerinden bir ay geçmesinin ardından Yeni Zelanda polisi, Cryptopia’nın faaliyetlerine yeniden devam etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Salt Okunur Mod

Cryptopia, bu duyurunun üzerinden haftalar geçmesinin ardından web sitesini salt okunur modda yeniden başlatacağını duyurdu. Peki Cryptopia’nın web sitesini salt okunur modda yeniden aktif hale getirmesi kullanıcılar açısından ne anlama geliyor?

Cryptopia resmi Twitter hesabından yapılan bir duyuruya göre tartışmalı kripto para borsası web sitesini pazartesi günü yeniden açmayı planlıyor. Ancak Cryptopia pazartesi günü yalnızca salt okunur modda açılacak yani kullanıcılar sadece hesaplarındaki kripto para bakiyelerini görebilecek. Borsada, ikinci bir duyuruya kadar işlem yapılamayacak.

Ocak ayında Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia’nın hack’lendiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Cryptopia’nın hack’lenmesine ilişkin soruşturma, Yüksek Teknolojik Suçlar Departmanı ve Yeni Zelanda Polisi de dahil olmak üzere hükümet kurumlarının katılımıyla yürütülüyordu. En son yayımlanan polis raporuna göre soruşturmada birkaç cephede ilerleme kaydedildi.

Fonların %9,4’ü Çalınmış

Çalınan kripto paralar dünyanın dört bir yanındaki güvenlik güçleri ve siber güvenlik uzmanları tarafından takip ediliyor. Ancak yetkililer raporda herhangi bir sonuca varmak için oldukça erken olduğunu belirtiyor. Cryptopia’nın 26 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre siber zorbalar borsanın toplam kripto varlıklarının %9,4’ünü çalmayı başarmış.

Bu ayın başında Elementus tarafından yayımlanan bir raporda, Cryptopia’dan çalınan 3,2 milyon dolar değerindeki kripto paranın çeşitli kripto para borsalarında aklandığını belirtilmişti. Bu kripto para borsaları arasında Müşterini Tanı prosedürlerini uygulamayan Etherdelta öne çıkıyordu.

Tüm bunlara ek olarak Cryptopia ekibinin, borsadaki kullanıcı cüzdanlarının güvence altına alınması için çalışmalarını sürdürdüğü edinilen bilgiler arasında. Ayrıca kullanıcılar saldırı nedeniyle eski cüzdan adreslerine kripto para gönderilmemesi konusunda da uyarıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.