reklamı kapat

2019’un İlk Kripto Para Borsa Saldırısı Gerçekleşti

2019’un daha ilk ayı bitmeden bir kripto para borsası saldırıya uğradı…
15 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Kripto para piyasasının 2019 yılından beklentileri oldukça fazla… Ancak daha yılın ilk ayı bitmeden Newsbtc’nin haberine göre, bir kripto para borsasının “güvenlik ihlali” kurbanı olduğu açıklandı. Bu da kayıtlara 2019’un ilk hack girişimi olarak geçti…

Bu sabah az bilinen kripto para borsalarından biri olan Cryptopia kullanıcılarıyla üzücü haberi Twitter üzerinden paylaştı. Günlük yaklaşık bir milyon dolarlık işlem gerçekleşen borsanın yetkilileri 14 Ocak’ta bir “güvenlik ihlali” yaşadıklarını açıkladı.

Borsanın paylaştığı mesaj güvenlik ihlali sonucunda “önemli kayıplar” yaşandığını açıkça ortaya koydu. Ancak hangi kripto paralarda ne kadar kayıp olduğu henüz paylaşılmadı. Cryptopia, “hasar değerlendirmesi” için ekiplerinin ciddi bir şekilde çalıştığını dile getirdi.

Yapılan araştırmaların ve incelemelerin ardından Cryptopia’nın Yeni Zelanda’da bulunan ekibi yerel polis güçleriyle ve yüksek teknoloji suçları birimiyle temasa geçti. Söz konusu kurumların olayı çözmek için işbirliği içinde çalıştığı açıklandı.

Borsa kullanıcılarıyla paylaştığı açıklamada soruşturma uygun bir şekilde tamamlanıncaya kadar platformda kripto para işlemlerinin askıya alındığını ve borsanın bakım sürecinde kalacağını belirtti. Cryptopia açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

Bu durumu olabildiğince hızlı çözmek adına söz veriyoruz. Her gelişmeyi sizlerle paylaşacağız.

Öte yandan bu haber yayıldıkça doğal olarak kripto topluluğu da tepki vermeye başladı. Magical Crypto Friends podcast’inin ev sahibi ve ciddi bir Bitcoin savunucusu olan Whale Panda, hack girişiminin sanıldığı kadar masum olmayabileceğini ifade etti. Ayrıca Whale Panda, Cryptoopia’nın özellikle 2018 yılında altcoin’ler popüler bir borsa olduğunu ve yatırımcıların bilinmeyen altcoin’ler için borsayı tercih ettiğini de ekledi.

Bunların yanında hacker’lar sadece kripto para borsalarını değil kripto para cüzdanlarını da zaman zaman gözlerine kestiriyor. Örneğin, Aralık ayı sonlarında kripto para cüzdanı Electrum hack’lenmiş ve yaklaşık olarak 1 milyon dolar değerinde BTC çalınmıştı.

Bu gibi saldırılara maruz kalmamak ve riski en alt seviyeye indirmek için işlem yapılacak borsayı dikkatli seçmek de fayda var… Dünyaca tanınan ve altyapısı kuvvetli olan borsalarda işlem gerçekleştirmek saldırı riskini genel olarak en alt seviyeye indirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.