reklamı kapat

NEO Kurucusu “Çin’in Ethereum’u” Yakıştırmasına Karşı Çıktı

NEO kurucularından Erik Zhang soruları yanıtladı.
15 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

NEO çoğu kripto para takipçisi tarafından Çin’in Ethereum’u olarak adlandırılıyor. NEO bir zamanlar ilk 10 kripto para içerisindeydi, yükselişi 2017’de başladı. Rekabet ettiği ağlardan daha hızlı ve yetenekli olmasıyla övülüyordu.

2018 boyunca birçok kripto paraya olduğu gibi projeye dair heyecan fiyatla birlikte düştü. NEO’da bu yıl boyunca neler yaşandığını anlamak için CCN NEO kurucularından Erik Zhang ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Bütün piyasada değer kaybı yaşandı ancak NEO piyasa değeri sıralamasında da geriledi. Tarihinin en yüksek fiyatından %96 oranında düşüş yaşadı. Zhang CoinMarketCap’teki sıralama hakkında şöyle yorum yaptı:

İlk 10’da olmakla 18. olmak arasındaki fark nedir? Biz parasal bir oyun oynamıyoruz, Blockchain projesi geliştiriyoruz. Odaklandığım nokta sadece gelişim.

NEO sıklıkla Ethereum’la karşılaştırılıyor ve Çin’in Ethereum’u olarak anılıyor. Zhang buna katılmadığını ifade etti:

NEO’yu böyle etiketlemek sadece heyecan yaratır. NEO’nun tanıtımını hiçbir şekilde Etheruem’a göre konumlandırarak yapmadık. Ben etiketleme işine karşıyım.

Zhang NEO’nun Çin’de ortaya çıktığını ancak şu an küresel bir hal aldığını ve dünyanın her yerinden geliştiricilerin projeye katkıları olduğunu belirtti. Ayrıca Ethereum ve NEO arasında benzerlikler olsa da büyük farkların da olduğunu dile getirdi. İki projenin akıllı sözleşme geliştirmekte kullandığı programlama dili farklı. Ek olarak iki proje de farklı akıllı sözleşme özellikleri sunuyor. Zhang Ethereum’un “dünya bilgisayarı” olmak isterken NEO’nun akıllı ekonomi yaratmayı hedeflediğini ifade etti. Konu hakkında Ethereum vs NEO haberimize göz atabilirsiniz.

Son olarak Zhang’e “Finansal kurumların kripto paralardan korkması gerekir mi?” sorusu yöneltildi. Zhang şöyle yanıtladı:

Bildiğim kadarıyla finansal kurumlar Blockchain uygulamalarını keşfetmeye çalışıyor. Ama geleneksel finansal kuruluşların Blockchain alanında bir başarıya imza atabileceğini düşünmüyorum. Blockchain doğası itibariyle merkezsiz yapısıyla güven meselesini ortadan kaldırıyor. Geleneksel finans ise güven yaratma üzerine kurulu ve merkezi otorite kuruyor. Bu iki fikrin birleşmesi oldukça zor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER