reklamı kapat

Kripto Para Borsalarına Yönelik Sevindirici Rapor

Kripto para borsalarına yönelik yapılan bir araştırma işlem hacimlerinin arttığını gösteriyor.
15 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Geçtiğimiz yılın kripto para piyasası için pek parlak geçmediğini söyleyebiliriz. Sene boyunca piyasaya hakim olan ayı trendi kriptoların genelinde fiyatların düşmesine neden oldu. Ancak düşen fiyatlara rağmen birtakım şartların olumlu yönde olgunlaşması kripto severlere umut veriyor. Borsa platformlarına yönelik yapılan bir araştırma da ortaya sevindirici istatistikler koydu.

Araştırma firması Diar tarafından kripto para borsalarına yönelik kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. 14 Ocak Pazartesi günü yayımlanan araştırma raporunda borsaların 2018 yılı boyunca ortaya koyduğu performanstan bahsediliyor. Rapora göre borsalar geçtiğimiz yılı rekor seviyede işlem hacmiyle tamamladı. Sene boyunca piyasaya hakim olan ayı trendine rağmen böylesi bir sonucun ortaya çıkması birçok kullanıcının dikkatini çekecek cinsten. Öte yandan kripto para borsaları hakkında çıkan çeşitli iddiaların ve tartışmaların da olduğunu görüyoruz. Bu yazımızda bu tartışmalardan birisini inceleyebilirsiniz.

Cointelegraph’ın haberine göre Diar’ın araştırmasında borsalarda gerçekleşen işlemlerin ve işlem hacimlerinin önceki yıla oranla arttığı görülüyor. Ayrıca haberde firmanın 2019 yılına yönelik tahminlerine der yer veriliyor. Firma yeni yılda piyasaya yönelik verilerin düşmesini beklediğini belirtti.

Rapora göre ABD’nin en büyük borsa platformlarından Coinbase 2017 yılına göre 2018 yılında %21 oranında daha fazla işlem hacmine ev sahipliği yaptı. Üstelik aynı zaman aralığında Kraken ve Bitfinex gibi borsaların daha büyük oranlarda artış kaydettikleri belirtiliyor. Kraken’in işlem hacmi %192 oranında artarken Bitfinex ise %50’lik bir büyüme gösterdi.

Ayı piyasasına rağmen kripto para borsalarının işlem hacimlerinde yaşanan artış kullanıcıların düşen fiyatlara rağmen işlem gerçekleştirmeye devam ettiğini gösteriyor. Hacimlerin bir önceki seneye göre arttığını göz önüne alırsak benimsenme oranının ve kullanıcı sayısının yükselişe geçtiği sonucunu çıkarmak yanlış olmaz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.