reklamı kapat

Constantinople’a Günler Kala Ethereum Ağının Vahim Hali

Öyle görünüyor ki Ethreum ağı her zamanki gibi ağır aksak ilerliyor. Constantinople yaklaşmasına rağmen node'ların durumu bu savı kanıtlar nitelikte.
22:00
9 Ocak 2019

Ethereum’un uzun zamandır beklenen Constantinople hard fork’una 1 hafta kaldı. Ancak Ethereum ağında olması gereken hareketlilik yok. Zira Ethereum node’larının yalnızca %14,6’sı son sürüme yükseltme yaptı.

Trustnodes’un haberine göre 7.856 ETH node’undan yalnızca 314’ü Geth fork Client 1.8.20 veya daha üst sürüme yükseltme yaptı. Ve 833 Parity Client’ı 2.1.10 sürümü veya üstüne geçti. Node’ların yalnızca %10’unun yükseltme yaptığı geçen hafta Parity’den Afri Schoedon “en kısa sürede yükseltme yapın!” uyarısını yapmıştı. Geth’den Péter Szilágyi ise şöyle konuştu:

Rinkeby Ethereum test ağı başarıyla Constantinople için fork’landı! Tüm imzacılar, bootnode’lar ve faucet online ve iyi çalışıyor. Yeni ve yükseltme yapılmayan node’lar arasında temiz ayrılma (lütfen yükseltme yapın!).

16 Ocak’ta yeni protokol kuralları devreye girecek ve eski node’lar işlevsiz hale gelecek. Bunun sebebi, başta blok boyutunun 3 ETH’den 2’ye inmesi olmak üzere bazı konsensüs değişiklikleri. Bu değişiklikler ihtilaflı değil çünkü kararlar madencilerin de dahil olduğu birçok tartışmanın sonucunda alındı. Yani tüm ağ katılımcıları arasında genel bir konsensüs (fikir birliği) söz konusu. Her şey yolunda giderse sıradan kullanıcılarla yükseltilmiş node’lar hiçbir fark görmeyecek. Değişikliklerin otomatik olarak devreye girmesiyle sanki hiçbir şey olmamış gibi olacak. Ancak eski node’lar yeni blokları göremeyecek.

Ethereum’da node çalıştırmıyorsanız kullanıcı olarak hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Özel anahtarınızı biliyorsanız veya paranızı borsa benzeri platformlarda tutuyorsanız hiçbir değişiklik görmeyeceksiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun