reklamı kapat

Kara Ocak Ayından Bir Şey Beklemeyin

10 Ocak 2019
  • Güvenç KoçkayaGüvenç Koçkaya

2018 yılının Ocak ayında yayınlanan “Kara Ocak Geldi: Ocak Ekrana Baktırır, Kripto Yaktırır!” makalemizde detaylı şekilde belirttiğimiz gibi kripto dünyasında Ocak ayı hiç iyi geçmemiştir. Bunun 2019`da kırılmasını beklenebilir; ama istatistiksel olarak neredeyse son 10 yılın sadece 1`inde yatay yükseliş yaşanan piyasanın 2019 yılı Ocak ayında boğa piyasasına gireceğini düşünmek pembe değil, tozpembe gözlük takmak gibi olabilir.

9 Kasım 2018 tarihinde başlayan şelale düşüş ile 200 günlük Bollinger Bandın – 2 çizgisinin altına sarkan fiyat, %95 Bollinger kuraları gereği 15 Aralık 2018`de yükselişe geçerek tekrar bant içerisine girmiştir. Bollinger Bant içerisine giren fiyat yatay hareketine devam etmektedir. Bunun bir diğer teyidi 14 günlük RSI’nin yatay gitmesidir.

Her ne kadar gerek Heiken Hashi indikatörü yükseliş yönünde sinyal verse gerekse 20 günlük hareketli ortalama 50 günlük hareketli ortalamayı yukarı kesse bile hacimin düşük seyretmesi ve RSI indeksinin paralel ve yatay ilerleyişi olası bir boğa piyasasının oluşmasını güç kılmaktadır.

Ancak “Dibin Dibi Var Mı?” makalemizde belirttiğimiz gibi uzun dönem bakış açısıyla temel olarak bu seviyelerden düşme oranı ile yükselme oranı arasında hesaplama yapılırsa yükselme oranı potansiyeli, düşme oranı potansiyelinin üzerinde olduğu söylenebilir.

Bunun en temel nedeni yazımızda da belirttiğimiz gibi 2018 başından beri yaşanan düzeltme hareketi görülen $3.181 yani %82`lik oran ile Bitcoin tarihinde yaşanan en yüksek düzeltme hareketidir. Bundan bir sonra gelen düzeltme hareketi I. Fetret Devri dediğimiz Aralık 2013-Aralık 2015 döneminde yaşanmış olan -%79 oranıdır. %82`nin üzerinde düzeltme olur mu bilinmez ancak daha önceden gözlenen verilere göre olma ihtimali, olmama ihtimaline göre daha düşüktür.

Diğer taraftan benzer şekilde I. Fetret Devri 2 yıl sürdüğü gibi, II. Fetret Devri dediğimiz bu durumun 2019 yılında da sürebileceği söylenebilir. Özellikle 2020 yılında beklenen yarılanma zamanı yaklaşırken bir ayı piyasası beklenebilir. O zamana kadar yaşanan dar yükselme bantları yatırımcıları heyecanlandırabilir ancak her zaman dikkatli olunmalıdır.

Ancak kısa vade yoruma gelirsek yaklaşık 2 haftadır $4.000 seviyesinin bir üstüne, bir altına çıkan fiyat için “çıkamayan düşer” yaklaşımı gereği önümüzdeki dönem bu yatay hareketi akabinde tekrar Bollinger -2 Bandının altına sarkması ve $3000 seviyelerinin tekrar test edilmesi muhtemeldir. Yine de $ 4.000`dan $ 3.000 a düşme oranı %25 civarındayken 2020 gibi beklenen $50-100.000 bandına göre düşük kalmaktadır.

Yine de yatırımcılar yatırım kararlarını kendi öngörülerine göre almalıdırlar. Yatırımcılar kripto piyasaların her zaman büyük riskler taşıdığını ve yatırımlarının tamamını kaybedebileceklerini unutmamaları gerekir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER