reklamı kapat

LTC Kurucusu Charlie Lee’den İlginç “%51 Saldırısı” Açıklaması

Charlie Lee ETC ağında %51 saldırısının meydana gelmesinin ardından konuyu farklı bir bakış açısıyla yorumladı.
20:00
9 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Ethereum Classic (ETC) ağının %51 saldırısına kurban gittiğini CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık. Konuyla ilgili haberimize bu linkten erişebilirsiniz. Saldırı sonucu 88 binden fazla ETC ile çifte hercama yapıldı ve 400 bin dolarlık hasar oluştu.

Crypto Tesla isimli bir Twitter kullanıcısı geçtiğimiz günlerde bir kripto paranın merkezsiz olması için %51 saldırısına uğramaya açık olması gerektiğini yazdı. Crypto Tesla’nın gözlemine Litecoin kurucusu Charlie Lee’nin cevabı şu oldu:

Bu düşündürücü bir gözlem.

Tanım gereği merkezsiz bir kripto para; hash oranı, stake ve/veya diğer izinsiz olarak elde edilebilen kaynaklar bakımından %51 saldırılarına elverişli olmalıdır.

Eğer bir kripto paraya %51 saldırısı yapılamıyorsa o kripto para izinli ve merkezidir.

%51 saldırısı nedir?

Proof-of-Work algoritmasıyla çalışan Blockchain ağlarında bir grup madencinin madencilik hash gücünün %51’den fazlasına sahip olduğu zaman yaptığı saldırı türü.

Madenciler %51 avantajını kullanarak ana chain’deki bir adrese fon gönderirken aynı fonları, sessizce kazdıkları Blockchain’in fork’lu kopyasındaki bir başka adrese  gönderebilir. Yalnızca ana chain’i tanıyan diğer node’lar yalnızca ilk işlemi geçerli kabul eder. Kötü amaçlı madenciler sonrasında ikinci blokta sessizce kazdığı blokları ortaya çıkarır ve diğer node’lar, daha uzun olduğu için bunu yeni chain olarak kabul eder. İşlemin aslı yok olur ve node’ların yeni chain’deki fonları tanımasıyla çifte harcama yapılmış olur. Crypto51.app’e göre lider kripto paralara şu miktarlarda harcama yapılarak 1 saat içinde %51 saldırısı yapılabilir:

Bitcoin – $332.998
Ethereum – $97.734
Bitcoin Cash – $10.716
Litecoin – $23.222
Ethereum Classic – $5.000

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.