ConsenSys’in İşten Çıkarmaları Ne Anlama Geliyor?

ConsenSys yeniden yapılandırma sürecini desteklemek amacıyla personel sayısını azaltma yönünde karar aldı. 
12:00
5 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum geliştirme stüdyosu ConsenSys Salı günü yaptığı açıklamalarda ana iş modelinde büyük değişikliklere gideceğini duyurdu.

%14’lük İşten Çıkarma

ConsenSys, The Block’a yaptığı açıklamalarda bu değişikliğin bir nevi iki kola ayrılmayı içerdiğini ve bu kollardan birinin yazılım ürünlerinin geliştirilmesine odaklanırken diğerinin yeni şirketlere yapılan yatırımlara odaklanacağı belirtildi. Bunun yanında ConsenSys, Aralık 2018’de gerçekleştirdiği %13’lük işten çıkarmanın üzerine personel sayısında yeniden %14’lük bir azalmaya gideceğini de yaptığı açıklamalarda belirtti.

ConsenSys Salı günkü açıklamasında, “Geçen yıl boyunca, ConsenSys’te derin bir stratejik inceleme yapıldı ve ekosistemi bir yazılım şirketi ve bir yatırım şirketi olarak büyütmek ve desteklemek için iki ayrı strateji ortaya konuldu.” ifadelerini kullandı. Ayrıca yapılan açıklamalarda bu bölünmenin hem yatırım yapan hem de yazılım geliştirmede yer alan bir şirket için para toplamadaki zorlukların bir sonucu olduğu belirtildi.

Öte yandan ConsenSys konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

ConsenSys, aralarında Infura, PegaSys, MetaMask ve Codefi’nin de bulunduğu modüler yığın için optimize edilmiş birkaç üründen oluşan bir yazılım işletmesi gerçekleştirecek. Şirket iki ana hedefe odaklanıyor: Geliştirici, merkezi olmayan finans ve start-up toplulukları için geliştirici araçları ve altyapıyı sağlamak ve finansal hizmetler, ticaret finansmanı ve ticaret sektörlerindeki işletmelerin Blockchain çözümlerini uygulamalarına ve operasyonlarına entegre etmelerine yardımcı olmak.

ConsenSys Değişiyor

ConsenSys Aralık’ta yaptığı işten çıkarmaların, ConsenSys 2.0 için olduğunu dile getirmişti. Bu sefer de şirket yeni yapılanması için işten çıkarmalara imza atıyor. Dolayısıyla firma kendisini geliştirmek için personel sayısında azalmaya gidiyor.

ConsenSys yaptığı açıklamalarda bu durumu, “Temel yazılım işini yatırım faaliyetlerinden ayırmak, ConsenSys’in şekli ve boyutunun değişeceği anlamına geliyor.” sözleriyle açıkladı ve şunları ekledi:

Şirket yeniden yönlendirildikçe, Çözümler ve Pazarlama grupları yazılım işini doğrudan destekleyecek ve karmaşık satış sözleşmeleri yapmaya ve geliştirici ve topluluk girişimlerini desteklemeye devam edecektir. Sonuç olarak, genel personel sayısı yaklaşık %14 azaldı ve yeniden yapılanma ekipleri, odaklanmış bir yazılım geliştirme şirketinin ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayacak şekilde yeniden yapılandırıldı.

Öte yandan ConsenSys attığı ortaklık adımları ile de adından sıkça söz ettiriyor. Şirketin Levi’s ile ortaklık haberine buradan ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar