reklamı kapat

Çinli Yatırımcılar Bitcoin ve Stablecoin’lere Akın Edebilir!

Çin Yuanının değer kaybı korkusu, kripto para sektörüne yarayabilir.
22:00
25 Mayıs 2020

NuggetsNewsAU’nun CEO’su Alex Saunders, ABD ve Çin arasındaki gerilimin illa ki kripto paralara para akışını tetikleyeceğini düşünüyor. Bilindiği üzere Beyaz Saray yetkilileri tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Çin’e ek yaptırım uygulanabileceği vurgulanmıştı.

Zaten çok ağır yaptırımlarla karşı karşıya olan Çin’in yeni yaptırımlarla karşılaşması, itibari parasının değerini ciddi anlamda düşürebilir. Bu durum en son yaşandığında Çinli yatırımcıların değer kaybını önlemek için ABD Dolarına endeksli stablecoin‘lere ve Bitcoin‘e (BTC) geçiş yaptığı görülmüştü.

Çin’e Uygulanan Yaptırımlar, Bitcoin’de Yükseliş Getirebilir

Çin’de çok sıkı sermaye kontrolleri uygulanıyor ve yatırımcıların alım satım yaptıkları dövizler kontrol ediliyor. Bu da direkt olarak döviz alımı yerine dövize endeksli stablecoin veya direkt kripto para alımı ile sonuçlanıyor. Alex Saunders de konu hakkında yayınladığı tweet’inde yaptırımların uygulandığı ve Çin Yuanının değer kaybettiği anlarda BTC ve stablecoin’lerin hacminin arttığına dikkat çekti.

Saunders’in en altındaki tweet’ine bakıldığında gerçekten de Çin Yuanı ve Bitcoin hacmi arasında negatif bir ilişki olduğu görülebiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.