reklamı kapat

Çinli Mühendis Çalıştığı Kripto Para Borsasını Hackledi

11:00
3 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Pekin merkezli bir kripto para borsasında çalışan mühendis, platforma yönelik bir siber saldırı girişiminden yararlanarak borsadan 100 Bitcoin çaldı. Olayın ardından yakalanan hırsızın 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Pekin’de bir kripto para borsası çalışanı Zhong Mo görevini kötüye kullanarak borsadan 100 Bitcoin çaldı. Haidian polisi mühendisin yasadışı yollardan gelir elde etme suçundan tutuklandığını doğruladı. Haidian Çin’in Silikon Vadisi olarak bilinen bir bölgesi, burada pek çok teknoloji şirketi ve üniversite bulunuyor.

Haidian Bilişim Teknolojileri Ceza Soruşturma Dairesi savcıları yaptıkları incelemede Z.Mo’nun  platformda görevli bakım ve operasyon mühendisi olduğunu tespit etti. Şirketin sistem bakımı sırasında başarısız bir siber saldırı girişimi fark edilmesi üzerine sorun ortadan kaldırıldı. Daha sonra platforma yönetici hesabıyla giriş yapan Zo, sistemden 100 Bitcoin’i kendine ait yurtdışındaki bir borsa hesabına transfer etti. Daha sonra sistemde izini kaybettirmek için de işlem kayıtlarını yok etti.

Çaldığı Bitcoinlerin toplam değeri 16 Eylül 2017’de 380.000 dolar eden Zhong Mo çaldığı 100 bitcoinin 10 tanesini tirajı komik bir şekilde siber saldırı sonucu başka siber suçlulara çaldırdı, yakalanınca da 90 bitcoini tekrar şirkete iade etti. 2017 yılının başlarındaysa başka bir Çin vatandaşı 3 milyon dolarlık bir soyguna karıştığı iddiasıyla Şangay’da tutuklanmıştı.

Kripto para borsalarının kendilerini çalışanlarına karşı koruyamamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.