reklamı kapat

Çinli Madenciler Bu Kripto Parayı Tehdit Etmeye Başladı!

Bir kripto para projesi, madencilerin tehdidine maruz kalıyor.
15:41
19 Eylül 2020

Çin içerisindeki kripto para madencilerinin sadece Bitcoin (BTC) ağında değil, aynı zamanda diğer ağlarda da hakimiyeti ellerinde bulundurdukları biliniyor. Bitcoin madencilerinin %60’ına yakınının Çin merkezli olması, ülkedeki madencilerin ne kadar çok olduğunu gözler önüne sermekte.

Çinli madenciler de bunun farkına vararak tanınan bir kripto para projesini tehdit etmeye başladı. Filecoin’in ana ağına sadece haftalar kaldı ve MIX Group isimli bir Filecoin madencilik şirketi direkt olarak ağda hard fork yapacağını iddia etmeye başladı.

MIX Başkanı Weiping Han, konu hakkında yapılan bir basın toplantısında birçok Filecoin madencisini desteklediğini ancak hard fork’un olmak zorunda olduğunu vurguladı. Filecoin ağında yapılacak olan hard fork’un bir tehdit mi yoksa gerçek mi olduğu ise henüz bilinmiyor.

Filecoin’e Hard Fork Tehdidi

MIX Group ve Filecoin ekibi arasında görüşmelerin başladığı, durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığı belirtildi. Üç yıl önce 205 milyon dolar gibi önemli bir sermaye elde eden Filecoin, “merkeziyetsiz Dropbox uygulaması” olma hedefiyle piyasaya giriş yapmıştı. Madencilerin FIL adı verilen token’ları kullanılmayan depolama alanı yaratarak kazanacakları belirtilmişti.


Herkesin bilgisayarındaki boş alanı kullandırtarak token kazanacağı model, ne yazık ki çok verimli bir şekilde hayata geçirilemedi. Şimdi kendi ana ağına geçmeye hazırlanan FIL, madencilerin bu tehdidi ile planlarda aksama yaşayabilir gibi gözüküyor. FIL kripto para projesine yönelik bu tehdidin gerçek olup olmadığı ise önümüzdeki hafta anlaşılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.