X


“Çin’in nakit Savaşı Başlatmak Gibi Bir Amacı Yok”

PBoC dijital para araştırma enstitüsü başkanına göre Çin’in bir nakit savaşı başlatma niyeti yok...
12:00
12 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin Merkez Bankası’ndan kıdemli bir yetkili, kendi dijital para birimi ile bir nakit savaşı başlatmayı amaçlamadığını ifade etti.

Reuters’ın 12 Kasım’da paylaştığı bir habere göre Çin Halk Bankası’nın (PBoC) dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, Pekin’in dijital para birimi ile ulusal para yuan’ın tamamlanmasını amaçladığını dile getirdi.

PBoC ve Dijital Para

Mu’nun yaptığı konuşmaya göre Çin’in dijital para birimi önümüzdeki üç ay içinde piyasaya sürülebilir. Bununla beraber Tunus ile birlikte yerel bir dijital para birimi piyasaya süren dünyadaki ilk ülkelerden biri Çin olacak. Tunus’un bir kripto para birimi piyasaya sürme hazırlığında olduğunu bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Mu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Genel halkın talebinin kâğıt para ve madeni para kullanarak anonimlik sağlamak olduğunu biliyoruz. Eğer işlemlerini yaparken anonimlik istiyorlarsa bunu onlara vereceğiz.” ifadelerini kullandı ve şu şekilde devam etti:

Ancak aynı zamanda “kontrol edilebilir anonimlik” ile kara para aklama, terörizm finansmanı, vergi sorunları, online şans oyunları ve elektronik suç faaliyetlerinin önüne geçmeye çalışacağız. Bu kurmamız gereken bir denge ve bunu yapmalıyız.

Nakit Savaşı

Çin halihazırda zaten mali alanın sıkı bir şekilde denetlenmesini sağlıyor. WeChat Pay ve Alipay gibi popüler mobil ödeme operatörlerinin kullanımı kapsamlı kişisel bilgiler gerektiriyor. Ayrıca bahsi geçen sistemleri yakın zamana kadar yalnızca Çin banka hesabına sahip olanlar kullanabiliyordu.

Bununla beraber Mu’nun yorumlarından Çin’in hala nakit parayı korumak istediği anlaşılıyor.

Öte yandan Mu, dijital para biriminin dijital işlemlerle birleştirilmesinin kolaylığına rağmen dijital para biriminin kullanıcı verilerinin kontrolünü artırmadığı anlamına geldiğini belirtti ve “Genel halkın bilgilerinin tam kontrolünü yapmak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar