reklamı kapat

Bir Ülke Daha Kendi Dijital Parasını Geliştiriyor!

Tunus kendi dijital parasını geliştirmeye başlayan en güncel ülke oldu.
18:00
9 Kasım 2019

Kripto para birimlerinin ve blockchain teknolojisinin dünyanın dört bir yanına yayılması, sadece bireyleri değil aynı zamanda ülkeleri ve kurumları da etkisi altına aldı.

Özellikle sosyal medya devi Facebook’un kripto para projesi Libra’nın tanıtılması kesinlikle ülkeler için bir uyarı işaret oldu. Çin ve İsveç gibi birçok ülke merkez bankası destekli dijital para birimi konusunda çalışmalara hız verdi ve görünüşe göre yakın zamanda başka ülkelerin de benzer haberlerini duyacağız. Rusya’nın hükümete bağlı haber ajansı TASS tarafından yapılan açıklamada, Tunus yakında kendi dijital para birimini resmen açıklayabilir.

Tunus Merkez Bankası‘nın Tunus Dinarı‘nı dijitalleştirmek için Rus yetkililer ile beraber çalıştığını açıklayan TASS, söz konusu dijital para biriminin Rus bir blockchain şirketi Universa Blockchain’in yardımıyla hazırlanacağını belirtti. Haberin devamında Universa Blockchain’in çeşitli ülkelere blockchain altyapı hizmeti sunduğu ve firmanın tam bir ”teknoloji ihracatçısı” olduğu vurgulanmakta.

Rusya Dijital Para Üretecek Mi?

Dijital Dinar konusunda şeffaflık sağlanabilmesi için projenin arkasındaki firma Rus tabanlı olsa da Tunus Merkez Bankası’nın da her bir işlem detayına ulaşabileceği belirtilmekte.

Bunun yanı sıra Rusya’nın dijital parası da tam bir yılan hikayesine dönüştü. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina bundan 5 ay önce yaptığı açıklamada konuyu ve olasılıkları araştırdıklarını vurgulasa da, iki ay önce yapılan açıklamada dijital para için henüz çok erken olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.