X


Çin’in Bitcoin Üzerindeki Gücünü Küçümsememek Gerek

Çin kripto paralara karşı duruşunu günden güne katılaştırıyor.
14:00
15 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yeni haberlere göre Çin mümkün olan en kısa sürede kripto para yatırımlarını ve işlemlerini tamamen yasaklamak istiyor. Çin’in Bitcoin kültürünü yok etmek istemesinin TRON ve NEO gibi şirketlerde sorunlara yol açabileceği düşünülüyor.

Uluslararası kripto para topluluğu Çin’in bu konudaki gücünü küçümseyerek gerçeklerden saklanıyor gibi görünüyor. Topluluğun büyük kısmı Çin’in kripto paraları tamamen yasaklayamayacağını, yasaklasa bile bunun etkisinin büyük olmayacağını düşünüyor. Ancak Çin’in çok güçlü bir ülke olduğu, dolayısıyla kripto para müdahalesinin (yasadışı olsun olmasın) önemli olacağı unutuluyor.

Öncelikle Bitcoin madenciliğine bakmak gerek. Çin’de çok fazla Bitcoin madenciliği yapılıyor ve eğer beklenen müdahale gerçekleşirse madencilik havuzları ve firmaları kapanmak zorunda kalacak. Bununla birlikte çok fazla Bitcoin de yok olacak. Tabi ki bu durum diğer ülkelerdeki madencilik faaliyetlerini arttırır. Ancak Çin’in müdahalesinin sonucu olarak birden azalan madencilik faaliyetleri Bitcoin fiyatı üzerinde büyük etkiye sahip olur.

Öte yandan Çin’de gerçekleşen madencilik faaliyetlerinin çok fazla olması Çin’in bu durumdan yararlanmak isteyebileceği gerçeğini de gün yüzüne çıkarıyor. Blokt.com bu durumu şu şekilde yorumluyor:

Daha önce Bitcoin üzerinden böyle bir saldırı gerçekleşmemiş olsa bile Çin isterse büyük madencilik havuzlarını ve şirketlerini kullanarak rahatlıkla Blockchain’i etkileyebilir.

Ancak pratikte bunun mümkün olmadığı düşünülüyor. Çünkü ağa yapılacak böyle bir saldırıda madencilik havuzlarının ve şirketlerinin yöneticilerinin ağı korumak için var güçleriyle çalışması bekleniyor. Yine de böyle bir riskin varlığı bile Çin’in küçümsenmemesi için yeterli…

Topluluktaki genel kanı ise kripto para birimlerinin Çin yönetiminin müdahalesinden yara almadan kurtulacağı yönünde. Çünkü Çin olsun ya da olmasın gelecek kripto paralar için oldukça parlak.

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER