X

Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı, Kara Para Aklamayı Önleme Amacıyla Toplamda 1,7 Milyar Dolarlık Dijital Varlığa El Konulduğunu Açıkladı!

Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı, kara para aklama faaliyetlerinde kullanılan toplamda 1,7 milyar dolarlık dijital varlığa el konulduğunu açıkladı.
12:21
14 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı, 14 Ocak’ta düzenlenen bir basın toplantısında, kripto varlıklar ile kara para aklamaya ilişkin 259 davanın çözüldüğünü ve yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde (güncel olarak 11 milyar Yuan değerinde) dijital para birimine el konulduğunu açıkladı.

1,7 Milyar Dolarlık Dijital Para Birimine El Konuldu

Çin’den gelen yerel haber kaynaklarına göre, Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından 14 Ocak’ta düzenlenen bir basın toplantısında, Kamu Güvenliği Bakanlığı Siber Güvenlik Bürosu ikinci düzey müfettişi Kong Changqing, dijital varlık kullanımı yoluyla kara para aklamaya ilişkin kamu güvenlik kurumları tarafından alınan önlemleri açıkladı.

Dijital varlıklar ile kara para aklamanın önlenmesine ilişkin attıkları adımları detaylandıran Kong Changqing, toplamda 11 milyar Yuan değerinde dijital varlığa el konulduğunu duyurdu:

“259 ilgili davayı çözdük ve 11 milyar Yuan değerinden fazla dijital varlığa el koyduk. Önemli bir atılım gerçekleştirdik.”

Çin’in Kripto Para Politikası

Yapılan son araştırmalarda, genel görüşün aksine fiat para birimlerinin kara para aklama faaliyetlerinde dijital varlıklardan daha yüksek oranlarda kullanıldığını ortaya koysa da Çin, bu konuda oldukça net bir politika benimsedi. Çin, yıllar içerisinde defalarca kez lider kripto para birimi Bitcoin‘i yasakladığını açıklarken kısa bir süre önce de madencilik faaliyetlerine de bir yasak getirdiğini duyurdu. Bu bağlamda Çin’de, çok sayıda madencilik cihazlarına el konuldu. Kripto para birimleri konusunda net bir yol izleyen Çin, kendi merkez bankası dijital para birimi olan (CBDC) dijital Yuan’ı geliştirerek cüzdan uygulamasının test aşamasına geçti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar