X


Çin Devlet Başkanı Yasaklar İçin Yeni Sinyal Verdi!

Çin neden kripto paraları yasaklıyor? Devlet Başkanının ağzından öğrenebilirsiniz.
21:06
19 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Başkan, Çin Komünist Partisi Merkezi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi olan Politbüro Daimi Komitesi’nin (PSC) 34. ortak çalışmasında konuştu. Başkan Xi Jinping, Çin dijital ekonomisinin sürekli olarak güçlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Peki Çin’in kripto paralarla savaşı devam edecek mi, konuşmada nelerden bahsedildi?

Çin’in Stratejik Hedefi

Yaklaşık 8 yıldır Çin’in Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Xi Jinping, aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteridir. Xi Jinping, son yıllarda internet, big data, bulut bilişim, yapay zeka (AI) ve blockchain gibi teknolojilerin getirdiği dönüşüme değindi. Bu alanlarda çok ciddi çalışmalar yapan Çin bunu stratejik hedef kapsamında değerlendiriyor. Yani bu stratejik hedefler doğrultusunda yeni kripto para yasakları gündeme gelebilir.

Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi’nden bu yana, dijital ekonomiyi geliştirmeye büyük önem gösterdi. Ülkede stratejik öneme sahip alanlar devlet tarafından ciddi anlamda destekleniyor. Çin’in en büyük teknoloji şirketleri big data, bulut bilişim, yapay zeka (AI) ve blockchain gibi başlıklar altında aralıksız ar-ge çalışmaları yapıyor.

Yerli ve Milli Blockchain

Evet, Çin’in hedefi tam olarak bu ve Devlet Başkanı da bunu teyit ediyor. Dijital ekonomiyi kendi CBDC çalışmasıyla kurmak isteyen Çin, yakında kağıt paraların kullanımını tamamen durdurabilir. Çin Devlet Başkanı da ülkenin genel kalkınma durumunun iyileştirilmesi için dijital ekonomiye işaret ediyor. Kış olimpiyatlarına kadar Dijital Yuan ülkede tamamen yaygınlaştırılacak ve yurt dışından gelen sporcuların ödemelerde bu yöntemi kullanması istenecek.

Dünyanın neresinde olursanız olun blockchain tabanlı Dijital Yuan ile ödemelerinizi hızlı ve ucuz şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Bu hizmeti veren çok fazla blockchain girişimi bulunuyor. En başta da Ripple Labs geliyor. Ülkelerin Merkez Bankalarıyla anlaşan şirket bu konuda teknik destek sağlıyor. Fakat Çin bu pazarı diğer oyunculara kaptırmamak için ciddi gayret sarf ediyor. Çin’in amacı dünya genelinde yaygın ve büyük ölçüde kabul gören blockchain teknolojileri üretmektir.

Çin böyle bir şeyi başarırsa big data konusunda dünyanın hakimi olabilir. Birçok ülkenin kritik altyapıları Çin’in geliştirdiği blockchain çözümlerini kullanır. Bu durum başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin istemeyeceği bir şey, bu yüzden ABD kripto paraları kucaklıyor ve ekosistemin bir noktada merkeziyetsiz büyümesine göz yumuyor. Çin’in kripto paralarla mücadelesine bu açıdan bakmak bazı sorulara cevap bulmanızı da kolaylaştıracaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar