Çin Bölgesi İçin Önemli Kripto Para Adımı!

Çin özerk bölgesi merkezi hükümetten farklı düşünüyor. Kurumsal kripto bankacılık hizmetleri gelecekte başlayacak.
18:20
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin’in kripto paralara karşı yasakçı bir tavır takınmasıyla ABD özellikle madencilere kucak açmıştı. Ancak şimdi de ABD’li düzenleyiciler kripto şirketlerini henüz yasal çerçeveler oluşmadan diz çöktürmeye çalışıyor. Çin’in geçmişte de birçok kez kripto paraları yasaklayıp geri adım attığı biliniyor. Peki Çin bölgesinde son gelişmeler neler?

DBS Bank Kripto Para

Singapur devletine ait DBS Group, Çin bölgesi dijital varlık merkezi olma yolunda ilerlerken kripto para hizmetlerini Hong Kong‘a genişletmeyi planlıyor. Bloomberg tarafından yayınlanan son rapora göre DBS Bank, Hong Kong müşterilerine kripto alım satım hizmetleri sunmasına izin verecek bir lisans başvurusunda bulunmak üzere. Singapur devleti kripto para endüstrisiyle oldukça yakından ilgileniyor. DBS Bank Hong Kong CEO’su Sebastian Paredes şunları söyledi;

“Bankanın Hong Kong müşterilerimize dijital varlıklar satabilmesi için Hong Kong’da bir lisans başvurusunda bulunmayı planlıyoruz”.

Paredes, DBS’nin Hong Kong’da kripto ile ilgili yeni politikaları memnuniyetle karşıladığını ve ayrıca dijital varlıklarla ilişkili risklere karşı “çok hassas” olduğunu belirtti.

Kurumsal Kripto Hizmetleri

Blockchain tabanlı bankacılık ve kripto çözümleri gelecekte daha büyük ilgi görecek. Banka, düzenlemeler tamamen netleştiğinde ve DBS “çerçeveyi tam olarak anladığında” Hong Kong’da kripto odaklı bankacılık hizmetleri veren ilk kurum olmak istiyor. DBS Bank, birkaç yıl önce kripto para sektörüne büyük bir adım atarak 2020’nin sonlarında Singapur’da kurumsal kripto borsasını başlattı. Şirket ayrıca kripto platformunu bireysel yatırımcılara genişletmek ve Singapur merkez bankası ile ortak projelere merkezi olmayan finans teknolojisi uygulamak için çalışıyor.

Devlet bankasının son attığı adım Çin’in özel idari bölgesinin kripto yanlısı duruşunu yeniden teyit etmeye devam ettiği bir dönemde geldi. Ocak ayında Hong Kong’un mali sekreteri Paul Chan, Hong Kong hükümetinin 2023 yılında kripto ve fintech girişimleriyle iş birliğine açık olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl sonunda özerk bölge kripto hizmet sağlayıcıları için bir lisanslama sistemi oluşturdu. Geleneksel finans kurumlarının yükümlülüklerine yakın yeni kurallar riskli kripto şirketlerinin sıkı bir yasal çerçeveye sahip olmasını sağladı.

Öte yandan kripto endüstrisinin yaşadığı son iflaslar geçtiğimiz yıl 3AC ve FTX sebebiyle Singapur devleti iştiraklerine büyük kayıplar yaşattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar