reklamı kapat

Çek Cumhuriyeti’nde Kripto Para Kullanımı Artıyor

15:00
27 Mayıs 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

Çek Cumhuriyeti’nde gaz ve enerji sektöründe faaliyet gösteren Prazska Plynarenska şirketi, ülkedeki enerji projelerini kripto paralarla fonlayacağını duyurdu.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Pavel Janecek, yeni nesil genç müşterileri kendi bünyelerine çekebilmek adına böyle bir adım attıklarını bildirdi ve ekledi:

Diğer firmalar gibi dinazor olarak algılanmak, işlevsiz ve yok olmaya mahkum girişimciler olmak istemiyoruz. Tam karşımızda duran bu genç nesile ulaşmak istiyoruz.

Pavel’e göre genç müşterilere ulaşmak ve bunun hazırlığı uzun yıllar sürmeyecek. Bu nedenle haziran ayına kadar işleyen bir ödeme ağı oluşturulacak. Sistem dahilinde dijital yolla ödenen kripto paralar anında resmi paraya dönüştürülüyor.

Biz bu sistemin entegrasyonunu sağlarken herhangi bir kripto para için spekülasyon yapmayacağız. Ancak herhangi bir müşteri başka bir alternatif ile ödeme yapmak isteyecek olursa, bunu da dikkate alacağımıza söz veriyoruz.

Firma 42 binin üzerinde tüketiciye hizmet vermekle birlikte, Çek Cumhuriyeti’ndeki petrol ve gaz şirketleri arasında kripto para hizmeti veren tek kurum. Çok yakın bir zamanda rekor kar duyurusu yapan Prazska’nın geçtiğimiz kış aylarındaki sert hava koşulları sayesinde bu karı elde ettiği düşünülüyor. Şirketin net karının 30 milyon Çek korunası artışla 1.19 milyar korunaya ulaştığı açıklandı. Bu da 544 milyon dolara denk geliyor. Firma yetkilileri geçtiğimiz dönemki rekor karı dikkate aldıklarında bu yıl da yüksek karlılık beklediklerini dile getiriyor.

Çek Cumhuriyeti’nin kripto paralara genel bakışı bir çok ülkeye göre daha esnek. 2017 yılında Çek Merkez Bankası, Bitcoin’in geleneksel bankacılık sektörü için risk teşkil etmediğini dile getirmişti. Ayrıca banka tarafından yayımlanan “Bitcoin’den korkma” başlıklı yazıda Bitcoin’in ticaret için uygunluğundan söz edildi. Bankanın bu yaklaşımından, girişimcileri yeni araştırmalar yapmaya teşvik ettiği anlamı çıkabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.