X


Kripto Paraların Tekrar Yükselişe Geçmesi İçin Ne Gerekiyor?

13:00
27 Mayıs 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ve diğer kripto paralar haftalardır düşüşe devam ediyor. Bu düşüşün ardında birçok sebep olabilir; fakat yatırımcılar kripto paraların tekrar kendini bulması için düzenleyicilerden daha kapsamlı düzenlemeler talep ediyor. Yatırımcılar yapılacak düzenlemelerle sektördeki kötü amaçlı aktörlerin sahnenin dışına itilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu konuda gerekli adımlar atılırsa, kurumsal yatırımcıların da sektöre ilgisi artabilir.

OnChain Capital CEO’su Ran Neu-Ner, şeffaf ve açıkça tanımlanmış yasaların sektörü tekrar rahatlatacağına inanıyor. Böylece piyasaya tekrar sıcak para girişi sağlanacak. Neu-Ner CNBC’ye verdiği röportajda şunları kaydetti:

Yatırımcılar eğer düzenleyicilere kapsamlı düzenlemeler yapılması yönünde sağlam bir baskı kurmazsa, mevcut yönetmelikler beklentileri karşılamayacak. Umarım piyasadaki dolandırıcıları yakalayabilirler; aramızdaki kötü amaçlı kişileri ayıklamak zorundayız. Onların varlığı  güvensizlik yaratıyor. Kripto paraların dünyada gerçekten bir değer birimi olarak kabul edilmesini istiyorsak bunu yapmalıyız. Önce yasal adımları atalım, sektörü düzenleyelim ki yüzdüğümüz denizin dibinin neye benzediğini görebilelim.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı 24 Mayıs’ta kripto paralardaki fiyat manipülasyonlarına karşı soruşturma başlatmıştı. Adalet Bakanlığı sektördeki fiyat manipülasyonlarını araştırmak için Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile işbirliği yapacak.

Yatırım Danışmanlığı şirketi BKCM LLC’nin kurucusu ve yöneticisi Brian Kelly, Adalet Bakanlığının bu hamlesinin sektör için olumlu bir gelişme olduğuna inanıyor. Kelly’e göre soruşturma, kripto para borsalarındaki fiyat manipülasyonlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Çünkü düzensiz kripto para ekosistemi, piyasaları manipüle eden kişilerin ekmeğine yağ sürüyor. Eğer gerekli adımlar atılırsa, fiyatları ve dolaylı olarak kripto para piyasalarını manipüle etmek zorlaşacak. Brian Kelly şunları kaydetti:

Düzenleyiciler bazı yatırımcıların daha fazla kazanç sağlamak için kripto para fiyatlarını manipüle ettiğini düşünüyor. Bitfinex’ed takma isimli bir blog yazarı bir makalesinde Spoofy adı altında gizliliğe bürünmüş bir yatırımcının dünyanın en popüler kripto para borsalarından biri olan Bitfinex‘te alım satım emirleri girerek Bitcoin’in fiyatını manipüle ettiğini anlatıyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI