CBOE Yeni Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri Eklemeyi Düşünmüyor!

Özet

  • Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini eklemesi beklenen CBOE, tam tersi bir açıklama yaptı…
11:00
15 Mart 2019

Chicago Board Options Exchange (CBOE) 14 Mart’ta yaptığı bir açıklamayla, mart ayında yeni herhangi bir Bitcoin vadeli işlem ürününü eklemeyeceklerini belirtti.

Yapılan açıklamaya göre CBOE, dijital varlık alım satımıyla ilgili yaklaşımlarını yeniden değerlendirdiği bir dönemden geçiyor. Açıklamada bu konuyla ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

CFE Mart 2019’da, alım satım için yeni bir CBOE Bitcoin (USD) (“XBT”) vadeli işlem sözleşmesi eklemeyecek. CFE, alım satım için dijital varlık türevlerini sunmayı sürdürme planlarını yeniden değerlendirecek. Bir sonraki adımları değerlendirdiği için CFE şu anda alım satım yeni XBT vadeli işlem sözleşmeleri ekleme niyetinde değil.

Bunun yanında CBOE şu anda listelenen tüm vadeli işlemlerin hala alım-satım için uygun olduğunu, herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti. Halihazırda borsada listelenen XBTM19’un süresi haziran ayında son bulacağı da ifade edildi.

İçerik Rehberi

Aralık 2017’ye Dönersek…

Aralık 2017’de CBOE, Bitcoin vadeli işlem alım-satım sözleşmelerini başlatmıştı. Borsanın rakibi olarak görülen Chicago Ticaret Borsası (CME) da CBOE’nin hemen ardından Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini meraklılarıyla buluşturmuştu. İki büyük borsanın bu hamlelerinden sonra da Bitcoin ve beraberinde neredeyse bütün kripto paralar yükselişe geçmişti.

Öte yandan vadeli işlem sözleşmeleri yatırımcılara, gerçekte sahip olmadıkları bir varlığın fiyat hareketlerinden etkilenme imkanı sunar. Yani vadeli işlem sözleşmeleri sayesinde Bitcoin sahibi olmadan, gerçekten Bitcoin’iniz varmış gibi işlem yapabilirsiniz.

Bunların yanında geçtiğimiz günlerde Bloomberg piyasa analistlerinden Mike McGlone, altcoin’lerin değer kazanmasının Bitcoin fiyatını düşürebileceğini ifade etmişti. McGlone’a göre Bitcoin teknik dayanıklılığı artış gösterse de fiyatta gelecekte aşağı yönlü bir hareket olabilir. Hatta bu aşağı yönlü ivme beklenenden çok daha düşük seviyelere ulaşabilir. McGlone’un Bitcoin fiyatıyla ilgili yaptığı açıklamalara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz…

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar