X

Büyük Borsa İlerleme Kaydediyor: Çalınan Fonların %84’ü Kurtarıldı!

Eylül ayında saldırıya uğrayan borsanın büyük ilerleme kaydettiği görülüyor.
09:11
12 Kasım 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre Eylül ayında gerçekleşen büyük bir hack saldırısının ardından, kripto para borsası KuCoin, platformdan çalınan fonların yüzde 84’ünü kurtardığını duyurdu.

KuCoin İlerleme Kaydediyor

KuCoin CEO’su ve kurucu ortağı Johnny Lyu, 11 Kasım 2020 Çarşamba günü Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile borsa ekibinin, platformdan çalınan kripto para fonlarının çoğunu kurtardığını açıkladı. KuCoin CEO’suna göre, ekibin çabaları ile çalınan fonların yüzde 84’ü kurtarıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “KuCoin Güvenlik Olayı ile ilgili son güncellemeler: Şimdiye kadar, etkilenen varlıkların %84’ü on-chain izleme, sözleşme yükseltme ve adli kurtarma gibi yaklaşımlarla kurtarıldı. Kolluk kuvvetlerinin istediği gibi, dava kapandıktan sonra tüm ayrıntıları yayınlayacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Lyu, kriz sırasında borsayı destekleyen kişi ve kurumların çabalarına övgüde bulunurken, platformun şu anda 176 kripto para için hizmet vermeye devam ettiğini belirtti. Ayrıca CEO, platformda işlemleri durdurulan diğer varlıkların yeniden başlatılmasının da 22 Kasım 2020’den önce olacağını açıklamalarına ekledi.

KuCoin Hack Saldırısı

Singapur merkezli borsa, 26 Eylül 2020’de bir saldırıya uğradı. Başlangıçta saldırganların platformun sıcak cüzdanında  yer alan farklı kripto para birimlerinde 150 milyon dolar çaldığı bildirildi. Ancak daha sonraki raporlar, çalınan miktarın yaklaşık 280 milyon dolar olduğunu ortaya koydu.

Olaydan kısa bir süre sonra KuCoin, güvenlik olaylarından dolayı etkilenen kişi ve kurumlara yardımcı olan bir koruma programı başlattı. Ayrıca saldırının ardından KuCoin’in sıcak cüzdan deposu etkilenmiş olsa da Lyn, soğuk cüzdanda yer alan varlıkların güvende olduğunu belirtti.

KuCoin CEO’su Ekim ayının sonlarında, ekibin saldırıya bağlı şüphelileri bulduğunu ve polisin de olayı çözmek için çalıştığını açıkladı. Olaydan bu yana KuCoin ekibi, bilgisayar korsanlarının yaklaşık olarak 236 milyon doları kurtarmayı başardı.

Kripto Para Saldırıları

KuCoin dışında da 2020’de hack saldırısına uğrayan farklı borsalar oldu. Bununla birlikte kripto ile ilgili suç faaliyetlerinden elde edilen gelirlerdeki önemli düşüşten de görüldüğü gibi bu tür saldırıların başarı oranı düşüyor gibi görünüyor. Müşterini tanı (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) yasaları gibi önlemler, kripto suçuyla mücadeleye katkıda bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar