X


Bu Ülkelerde Bitcoin’in İşlem Hacmi Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yüksek enflasyonun pençesinde hayatta kalmak için çare Bitcoin.
18:00
10 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’in volatilitesi 17 ayın en düşük seviyesine gerilese de Arjantin, Venezuela ve Peru gibi ülkelerde Bitcoin’in işlem hacmi her geçen gün artıyor. Yüksek enflasyonun yıkıcı etkileri nedeniyle bu ülkelerde Bitcoin’in benimsenme oranı oldukça fazla.

Bitcoin, son birkaç aydır 6.100 dolar ila 6.800 dolar arasında sıkışıp kaldı. Local Bitcoins’in verilerine göre Venezuela, Peru, Flipinler ve Arjantin gibi ülkelerde Bitcoin’in işlem hacmi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Venezuela halkı, Bolivar’daki devalüasyon ve hiperenflasyon nedeniyle oldukça zor günler geçiriyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) verilerine göre Venezuela’daki enflasyon oranının önümüzdeki yıl yüzde 10 milyona ulaşması bekleniyor. Venezuelalı bir redditör durumu şöyle özetliyor:

Venezuela’da her geçen gün birçok insan Bitcoin’le tanışıyor. Hemen hemen herkes, krizde istikrarlı bir para birimine sahip olmanın yollarını arıyor. Çünkü Bolivar burada bir işe yaramıyor. Burada hiç kimse Petro kullanmıyor, hatta çoğu insan Petro’nun nasıl satın alınabileceğini dahi bilmiyor. Hükümet izlenemez olması nedeniyle Petro’yu kara para aklamak için kullanıyor.

Arjantin’de ise durum Venezuela’ya nispeten daha iyi. Ülkede yıl sonu enflasyon beklentisinin %44,8 olması nedeniyle Arjantin Pesosu, dolar karşısında değer kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor. Öte yandan Arjantin Merkez Bankası faiz oranını %70’e çıkardı. Geçtiğimiz günlerde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te ülkenin ilk Bitcoin ATM’lerinin kurulduğunu duyurmuştuk. İtibari para birimleri enflasyonun pençesinde sadece bir kağıt parçasına dönüştükçe kripto paralar tüm dünyada popülaritesini arttırmaya devam edecek. Ülkede Bitcoin’in günlük işlem hacmi 8,8 milyon Peso’ya ulaştı.

Peru’da ise Bitcoin’in işlem hacmi Eylül ayının sonlarına doğru yükselişe geçti ve 3 milyon PEN’e ulaştı. Filipinler’de de durum hemen hemen aynı. Bloomberg, Filipinler Pesosu’nun 2018 yılında Asya’nın en kötü performans gösteren para birimi olacağı tahmininde bulunuştu. 2018 yılıyla birlikte Filipinler’deki enflasyon oranı istikrarlı bir şekilde artış gösterdi. Önümüzdeki günlerde Filipinler Merkez Bankası’nın faiz arttırması bekleniyor.

Kaynak: Coingape.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar