X


Bu Seferki Kötü Haber Fransa’dan Geldi: Kripto Para Yatırımcılarının Tepkileri Artıyor

Fransa kripto para sektörüne bir yasak daha getirmeyi düşünüyor.
13:51
10 Aralık 2020

Kripto para sektörü ve Bitcoin (BTC) ne zaman yükselişe geçse ve 20.000 dolara ilerlese, ABD, Çin veya bunun gibi önde gelen ülkelerden olumsuz bir haber duyumu alınıyor. Bitcoin fiyatı 20.000 doları zorlarken ABD’den gelen kripto para cüzdanlarının regüle edileceği haberi, fiyatı 2.000 dolar aşağıya çekmişti.

Bitcoin ve Kripto Paralara Bir Tehdit Daha

ABD’den gelen  kripto para haberinden sonra Çin’in Bitcoin madencilerine savaş açtığı ve Bitcoin’i yine yasaklayabileceği haberi ise sektörün tepkisini çeken bir diğer unsur oldu. Şimdi ise Fransa’dan gelen bir haber, kripto para sektöründe benzer bir etki yaratmışa benziyor. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bütün kripto para hizmet sağlayıcılarına hizmetlerini kullanan kripto para yatırımcılarının kimliklerini açıklama emri verdi.

Fransa’nın attığı bu sert adımın arkasındaki sebep ise kripto paraların olası terör finansmanı olaylarında kullanımını engellemek. Le Maire tarafından yayınlanan resmi basın açıklamasında, Eylül 2019 tarihinde yaşanan bir olaya dikkat çekildi. Eylül 2019 tarihinde eylem yapan bir terörist grubun anonim kripto para hesapları ile kendine finansman sağladığı belirtiliyor. Fransız yetkili bunları engellemek için artık kripto para hizmeti sağlayıcılarının anonim kripto para cüzdanlarını tamamen yasaklamasını istiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto Para Cüzdanları Yasaklanıyor

Bunun kabul edilmesi ve uygulanması MetaMask gibi önde gelen birçok kripto para cüzdan uygulamasına zarar verebilir. Kripto paraların sunduğu en önemli ve büyük özelliklerden olan gizlilik ile finansal özgürlük, bu yasanın kabul edilmesi ile ortadan kalkacaktır. ABD’den gelen benzer haber Bitcoin fiyatını 2.000 dolara yakın aşağıya çekmişti.

Belki de 8 Aralık tarihinde başlayan sert düşüşün arkasındaki sebep de tam olarak buydu. Ancak yine de Avrupa’nın veya Fransa’nın bunu tam anlamıyla uygulamaya koyup koymayacağı bilinmiyor. Bu önlem uygulamaya eninde sonunda koyulacak ve Fransa’nın şimdiden böyle bir adım atması, kripto para yatırımcılarının alternatif yollar bulmalarını sağlayabilir.

Alternatif Yollar Mevcut

Çin daha önce kripto para alım satımını yasaklasa da insanlar alternatif yollar ve VPN kullanımı gibi yöntemlerle bu yasağı aşmayı başarmıştı. Şimdi de benzer olayların yaşanabileceği ve yasağa rağmen gizliliğin korunabileceği tahmin ediliyor. Bitcoin (BTC) ve önde gelen kripto paralar ise alternatif yollar bulunması ile bu durumdan çok fazla etkilenmeyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar