X

Bu Kripto Paraya Dikkat: Önümüzdeki Günlerde Büyük Artış Yaşayabilir

Blok ödülü yarılanması bu kripto para birimine büyük artış getirebilir. 
13:18
18 Kasım 2020

Bugün gizlilik odaklı bir altcoin olan Zcash (ZEC) ilk yarılanmasını yaşıyor ve enflasyon oranı yüzde 25’ten yüzde 12,5’e düşecek. Yapılan açıklamalara göre bu durum oldukça önemli. Çünkü Zcash’in yüksek enflasyon oranı sebebiyle bir fiyat artışı yaşayamadığı düşünülüyor.

ZEC Blok Ödülü Yarılanması

ZEC de Bitcoin gibi her dört yılda bir blok ödülü yarılanmasına giden kripto paralar arasında yer alıyor ve 2016 yılında kullanıma sunulduğundan bu yana ilk yarılanmasını bugün yaşıyor. Blok ödülü yarılanması ile birlikte Zcash blok ödülleri de blok başına 6,25’ten 3,125 ZEC’e düşürülmüş olacak.

Bunlara ek olarak Messari TWitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki dört yıl içinde ZEC’in geliştiricilere 70 milyon dolara kadar fon sağlayabilecek dördüncü ağ yükseltmesinden de geçeceğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ZEC Fiyat Tepkisi

ZEC, heyecan dolu lansmanı sırasında anlık olarak fiyat bazında Bitcoin‘den daha değerli bir konumda yer aldı. Ancak aynı zamanda piyasaya sürülen diğer altcoin’lerin çoğuyla birlikte fiyatlar düştü.

Kripto para analistleri, bu aşağı yönlü fiyat hareketinin, ilk günlerde son derece yüksek enflasyona maruz kalan madencilerin yeni çıkarılan ZEC’lerini satmalarının bir sonucu olduğundan şüphelendi. Zcash’ın ilk yarılanmasının bu açıdan önemli bir rahatlama sağlayabileceği düşünülüyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 63,32 dolardan işlem gören ZEC, gün içinde sabit bir şekilde ilerliyor gibi görünüyor. Ancak 1 haftalık fiyat hareketleri değerlendirildiğinde kripto para biriminin yaklaşık olarak yüzde 11 arttığı görülüyor.

Bunlara ek olarak Twitter’da popüler bir analist olan “Squeeze” ZEC’in fiyat hareketi ile ilgili yaptığı yorumda, bir fiyat durgunluğunun yaşandığını dile getirdi.

Ayrıca ZEC’in 2017 boğa koşusu sırasında 900 dolara kadar yükseldiğini ve 2016 yılında 5.941 doları gördüğünü belirtmek gerekiyor. 2020 yılında 100 dolara kadar yükselen ZEC, hala tüm zamanlar seviyesinin oldukça altında işlem görüyor.

Gizlilik Bir Suç Değildir

Zcash, gönderen, alıcı veya işlem tutarı ifşa edilmeden işlemlerin doğrulanmasına izin veren sıfır bilgi kanıtı algoritmasını (zero-knowledge proofs) kullanıyor. Buna ek olarak, Zcash varlıkların yalnızca özel olarak işlem görmesini değil, özel olarak depolanmasını da sağlıyor.

Öte yandan bu yılın başlarında Zcash, gizlilik kripto para biriminin yasadışı veya cezai amaçlarla ne ölçüde kullanıldığını anlamayı amaçlayan bir araştırma makalesinin konusu oldu. Ortaya çıkan bilgilere göre Monero (XMR), bilgisayar korsanları ve siber suçlar için en iyi para olmaya devam ediyor ve Zcash’in yaygın yasadışı kullanımına dair hiçbir kanıt elde edilemedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar