X


Zcash Nasıl Alınır?

Gizlilik odaklı kripto para Zcash (ZEC) nedir ve nasıl alınır?
21:18
23 Ağustos 2020

Zcash (ZEC), Bitcoin’in sunduğu gizliliği bir üst boyuta taşıyan gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. 2016 yılında Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından piyasaya sürülen ZEC, merkeziyetsiz, açık kaynaklı ve gizlilik odaklı bir kripto para birimi olmasıyla kısa sürede ciddi bir popülarite elde etmeyi başarmıştı. ZEC kullanıcıları gizlilik konusunda ayarlamalar yapıp hangi işlemin gizliliğe sahip olacağını seçebilmekte. Bu da diğer gizlilik odaklı kripto para birimlerine karşı ZEC’in daha fazla kullanım elde etmesini ve değerinin tam anlamıyla rekor kırmasını sağlamıştı.

Zcash Coin Nedir?

Zcash coin yorumlarına bakıldığında bunların başında ZEC’in kullandığı teknolojinin öne çıktığı görülüyor. Zec coin zk-Snarks olarak bilinen bir gizlilik teknolojisi kullanmakta. Sıfır bilgi kanıtı olarak bilinen zk-Snarks, hangi bilginin veya işlemin gösterilip gösterilemeyeceğini belirlemeyi sağlıyor. Bu da ağın işlem yapan tarafları ve işlem miktarını gizleyerek güvenli bir şekilde kayıt tutabilmesini yani blockchain’in gerekliliğini yerine getirebilmesini sağlamakta.

Bitcoin ağında olduğu gibi taraf cüzdan adresleri veya aktarılan miktar hiçbir şekilde görülmüyor. İşlem üstverisi ise şifrelenip zk-Snarks kullanımı ile garanti altına alınıyor. Zcash yorumlarına bakıldığında insanların ekonomik özgürlüklerinin her geçen gün daha da tehlikeye girdiği şu günlerde bunun kesinlikle gelecek vaat ettiğinin vurgulandığı görülüyor.

Zcash Yorumları

Söz konusu kripto para ilk piyasaya sürüldüğünde birçok analist Zcash coin yorumlarına bunun Bitcoin’i bile geride bırakabileceğini ifade ederek katkı sağlamıştı. ZEC Coin ilk yıllarında gerçekten de Bitcoin’e rekabet oluştursa da 2017 yılındaki ünlü yükselişten sonra BTC’ye bir daha asla yetişemedi. “Zcash kaç TL” sorusuna cevap vermek gerekirse bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 1 ZEC’in 566 TL ettiği söylenebilir. Yine de “Zcash kaç TL” sorusunun cevabının hem ZEC’in değeri hem de ABD Dolarının değeri nedeniyle devamlı olarak değişebileceği unutulmamalıdır.

Peki şu anki duruma bakılarak Zcash alınır mı veya zcash almak için ne yapmak gerekiyor? Zcash alınır mı sorusunun cevabı kişinin risk seviyesine göre değişebilse de Binance kripto para borsasındaki fiyatına göre 30 günlük sürede %27,5’lik bir yükseliş elde etmesi, bunun iyi bir yatırım olabileceğini gösteriyor.

Zcash Satın Al

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance üzerinden kolaylıkla ve güvenle ZEC alabilirsiniz.

Binance üzerinden ZEC almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • ZEC satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna ZEC yazın ve altta açılan ZEC/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “ZEC AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek ZEC alma işlemini tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar