X


Bu Gelişmelerle Ethereum (ETH) Ağının Yükü Daha da Artabilir!

Merkez bankası dijital para birimlerinin Ethereum ağını tercih etmesi ağdaki yükü arttırabilir.
17:07
2 Kasım 2020

Avustralya’nın merkez bankası olan Reserve Bank of Australia, devlet tarafından piyasaya sürülecek olan ve dijital bir itibari para birimi hizmeti vermesi plananan merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanımını araştırıyor. Merkez bankası projede Commonwealth Bank, National Australia Bank ve Perpetual ve ConsenSys Software ile ortaklık yapıyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Merkez bankası dijital para birimleri son zamanlarda gündemde en çok duyduğumuz konulardan biri oldu. Örneğin; Avrupa Birliği dijital euro ile ilgili halkın fikirlerini almak üzere çalışmalara başladı, Çin kısa uzun zamandır dijital yuan hakkında denemeler yapıyor ve ABD’de de dijital para birimi hakkında görüşmeler sıklıkla yapılıyor. Görünüşe göre Avustralya da CBDC çalışmalarında geri planda kalmak istemiyor.

Avustralya Merkez Bankası müdür yardımcısı Michele Bullock konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu proje ile toptan satış piyasası işlemlerinde verimlilik, risk yönetimi ve yenilik için bir CBDC’nin etkilerini araştırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Yapılan açıklamalara göre, mevcut proje bu yılın sonunda tamamlanacak ve ana bulgular 2021’in ilk yarısında yayınlanacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Avustralya Ethereum’u Tercih Etti

Yapılan açıklamalara göre proje, bir CBDC‘nin tokenize edilmiş bir formu için proof-of-concept geliştirmeyi de içerecek. Başka bir deyişle CBDC gerçek, ticareti yapılabilir bir varlığın dijital bir temsili olacak. Böylece CBDC token’ının, anonim Ethereum tabanlı bir platformda tokenize edilmiş kredinin finansmanı, kapatılması ve geri ödenmesi için kullanılabileceği öngörülüyor.

Bunlara ek olarak bu gelişmeye rağmen, Avustralya henüz gelecekten kesinlikle bir CBDC piyasaya sürme planları olmadığını ifade ediyor. Bullock, “Bu pazarlarda bir CBDC kullanımı durumu açık bir soru olmaya devam ederken, Avustralya ödeme sisteminde toptan bir CBDC için gelecekte bir rol olup olmadığını araştırmak amacıyla endüstri ortaklarıyla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Avustralya’nın yanı sıra Çin başta olmak üzere birçok ülke merkez bankası dijital para birimi denemeleri yapıyor. Hatta Çin, merkez bankası dijital para birimi konusunda testlere başladı. Çin’in merkez bankası dijital para birimi yani dijital yuan şu anda Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan gibi şehirlerde deneniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar