X


BTC Vadeli İşlemleri Yüzleri Güldürüyor

BTC vadeli işlemleri yılın üçüncü çeyreğinde de artış gösterdi.
09:00
18 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin vadeli işlemleri kripto para kullanıcıları arasında birçok kez tartışılan konular arasında gösterilebilir. Kimilerine göre bu finansal aracın işleme koyulması kripto para piyasası için yeni bir dönemi temsil ederken kimilerine göre de bu durum fiyat manipülasyonuna yol açtı. Chicago Ticaret Borsası (CME) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama kripto severlerin dikkatini yeniden bu yatırım aracına çekti.

CME’nin açıklamasına göre BTC vadeli işlemleri yıllık üçüncü çeyreği boyunca büyümeye devam etti. Resmi Twitter hesabı üzerinden 17 Ekim Çarşamba günü paylaştığı bir gönderi aracılığıyla kullanıcılarını bilgilendiren borsa ortaya ilgi çekici istatistikler koyuyor.

CME’nin gönderisine göre Bitcoin vadeli işlemlerinin ortalama günlük işlem hacmi (ADV) yılın ikinci çeyreğine oranla %41 oranında artış gösterdi. Üstelik kullanıcıların Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık sözleşme sayıları (OI) da yılın bu çeyreğinde %19 oranında yükseldi.

Ancak geçtiğimiz çeyrekteki artış oranlarını bu çeyrekle kıyasladığımızda yükselme hızında bir gerileme olduğunu görüyoruz. Bilindiği üzere CME 20 Temmuz tarihinde Bitcoin vadeli işlemlerinin yılın ikinci çeyreğinde büyük oranda arttığını açıklamıştı. ADV oranında %93’e varan bu artış OI bazında %58 yükselmişti. Kripto para piyasası yılın üçüncü çeyreği boyunca durgun bir grafik çizdi. Haliyle yılın bu çeyreğinde kaydedilen artış oranlarının azalması doğal karşılanabilir.

CME dünyadaki en büyük borsalardan birisi olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda en büyük opsiyon ve vadeli işlem sözleşmeleri platformlarından birisi olduğu bilinen CME 17 Aralık 2017 tarihinde BTC vadeli işlemlerini başlatmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar