X


BSV Madencilerini Motive Eden Ekonomik Olmayan Nedenler

Binance Research’ün son raporuna göre BSV madencileri BTC ve BCH madencilerinden çok daha düşük karla faaliyetlerini sürdürdü.
14:00
19 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberinde belirtildiği gibi kripto para birimi borsası Binance tarafından 18 Aralık’ta yayımlanan bir rapora göre,

Bitcoin SV (BSV) madencilerini harekete geçiren motivasyon, ekonomik nedenlere dayanmıyor.

BSV Madencileri

Borsanın araştırma kolu Binance Research, Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV madencilik karlılığı üzerine bir rapor yayınladı. İlginç bir şekilde rapora dahil edilen hesaplamalar, BSV madencilerinin önemli zararlar verdiğini ve dolayısıyla madencilerin kar odaklı olmadığı sonucuna vardıklarını gösteriyor.

Raporda, Kasım 2018’den Ağustos’a kadar olan süreçte BSV madenciliği karlılığının BTC ve BCH madenciliği karlılığından daha düşük olduğu ifade ediliyor. Araştırmacılar bu durumun net sonuçlarını şu şekilde ifade ediyor:

Özetle, Bitcoin SV madencilerinin Ağustos’a kadar olan süreçte ekonomik etkenlerle madencilik faaliyetlerini gerçekleştirmediğini gösteriyor.

BSV Hodl’larının Etkisi

Binance Research ayrıca madencilerin Bitcoin yerine Bitcoin SV madenciliği nedeniyle yaşadıkları zararı da hesapladı. Raporda, Kasım 2018-Aralık 2019 döneminde, BSV madencilerinin toplu halde 12 milyon ile 13 milyon dolar arasında bir kayıp yaşadıklarını belirtildi. Araştırmacılar, madencilerin bu durumda sergiledikleri irrasyonel davranışlarına dair muhtemel bir açıklamada bulunuyorlar:

BSV madencileri, 2019 yılının ilk altı ayında zararla madencilik yapmıyorlardı ve bunlara ilişkin kazanılmış çıkarları muhtemelen dengesiz fırsat maliyetleri idi. Bu kazanılmış haklar, sermayelerinin önemli bir kısmını korumak amacıyla BSV ağını güvence altına almaları için onları teşvik edecektir.

Rapora göre, Bitcoin Cash madenciliği karlılığı da Haziran ve Ağustos arasındaki dönemde Bitcoin’den düşük kaldı. Sonuç olarak, Binance Research, BCH madencilerinin yaklaşık 7.7 milyon dolarlık bir fırsat maliyetini sürdürdüğünü tahmin ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar