X


SEC ICO Sebebiyle Bir Şirkete Daha Ceza Kesti

SEC’in kararıyla Blockchain of Thing adlı Blockchain tabanlı platform düzenlediği ICO sebebiyle 250.000 dolarlık cezaya çarptırıldı.
15:00
19 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ortaya çıkan son bilgilere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir ICO piyasaya süren şirkete karşı suçlamalarda bulundu.

250.000 Dolarlık Ceza

Blockchain of Things Inc. (BCOT) adlı firma yaptığı son açıklamalarda, Aralık 2017’de başlayan ICO sürecinde 13 milyon dolar fona ulaştığını ifade etti. Bunun üzerine SEC Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda suçlamaların da bir parçası olarak, bu teklifin kayıtsız bir token satışı oluşturduğunu ve BCOT’nun 250.000 dolarlık bir para cezası ödeyeceğini ifade etti. Ayrıca geri ödeme talep etmeleri durumunda token satın alan yatırımcılara para iadesi sürecinin başlayacağını yaptığı açıklamalara ekledi.

Yapılan açıklamalara göre Blockchain of Things, Blockchain tabanlı bir geliştirme platformu piyasaya sürmek isterken SEC’in düzenlemelerini göz ardı etti. SEC konuyla ilgili özellikle 2017 yılında yayınladığı bir raporda uyulması gereken genel hatları belirlemiş ve bu tip token’ların satışının menkul kıymet satışı olarak değerlendirilebileceğini ifade etmişti.

Öte yandan SEC yaptığı açıklamalarda Blockchain of Things adlı şirketin hem ABD içinde hem ABD dışında bu token satışlarını gerçekleştirdiğini ve menkul kıymet olarak değerlendirilme ihtimallerine karşı herhangi bir kaydi işlem yaptırmadığını ifade etti. Dolayısıyla kaydı yapılmayan bu varlıklar SEC’in radarına takıldı ve yasadışı işlem olarak kabul edildi.

Bunların yanında yapılan açıklamalarda bahsi geçen şirketin herhangi bir itirazda bulunmadan SEC’ten çıkan kararı kabul ettiği de belirtildi.

SEC ve ICO Kararları

SEC son yıllarda attığı ICO adımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Bunlardan en önemlisi muhtemelen Telegram ICO’su ile ilgili alınan kararlardı. SEC sebebiyle ünlü mesajlaşma şirketi ICO’sunu durdurmak zorunda kaldı. Konuyla ilgili detayları burada sizlerle paylaşmıştık.

Bunun yanında SEC baskısının sonlandırdığı ICO’lardan biri de Kik mesajlaşma uygulamasının ICO projesiydi. SEC’in baskıları sebebiyle sonlanan proje ile ilgili açıklamalar yapan şirket, “Bu SEC ile olan yasal savaşın direkt yansımasıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar