reklamı kapat

Bitcoin Borç Alma ve Borç Verme Siteleri

20 Aralık 2015
  • Coin TürkCoin Türk

Bitcoin ve kripto paralar eşten eşe gönderim özelliğiyle hayatımızın farklı alanlarını etkilemeye devam ediyor. Bu zamana kadar Bitcoin’i; ödeme yöntemi, yatırım aracı, para gönderme veya havale yapma aracı olarak çokça kez yazdık çizdik. Bu yazımızda ise çokça merak edilen; eşten eşe “Bitcoin ile borç alma ve verme” ve “Bitcoin ile kredi alma veya kredi verme” gibi kavramlardan  bahsedeceğiz.

Dünya çapında bu alanda hizmet veren 4 önemli web sitesi bulunuyor: BTCJam, Loanbase, Bitbond ve BTCPop. Bu siteler borç (kredi) almak isteyen kullanıcılarla yatırım yapmak isteyen, yani borç vermek isteyen kullanıcıları buluşturuyor. Bu sektörün temel amacı; iki tarafın da güvenli bir şekilde, bankalar veya geleneksel aracı finans kurumlarına ihtiyaç olmadan borç alış-verişi yapılmasını sağlamak. Bunun için de, hem kredi alacak hem de kredi verecek kişilerden güvenliği arttırmak için bazı bilgiler isteniyor. Bu bilgiler arasında sosyal medya hesapları, telefon, e-posta, iletişim bilgileri, finansal durum gibi kullanıcıya ait bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler ayrıca borç alma veya borç verme limitlerini de etkiliyor, genel olarak bir kullanıcı sisteme kendisi hakkında ne kadar çok bilgi verirse kredi limiti de buna paralel olarak artıyor. Limitler ayrıca kullanıcının zamanında yaptığı geri ödemeler ve sağladığı kredilerle de artabiliyor. Borç alımlarında zamanında yapılan ödemeler borç alma veya verme limitinizi olumlu yönde etkileyerek arttırabiliyor.

Şimdi gelelim sistemin nasıl çalıştığına, bunu bir örnekle anlatmaya çalışalım. Bir kullanıcının şöyle bir borç (kredi) alma isteği açtığını varsayalım: Borç istenen miktar: 1 BTC / Faiz %20 / Ödeme yöntemi: Aylık / Vadesi: 3 ay

Bu kullanıcı 1 BTC’yi çeşitli yatırımcılardan topladıktan sonra, borcunu her ay 0.4 BTC olmak üzere 3 ay boyunca toplamda 1.20 BTC olarak geri ödeyecek. Başka bir ifadeyle, 1 BTC’ye karşılık faiziyle birlikte 1.20 BTC geri ödenecek. Sistem temelde kredi almak isteyen kullanıcının istek oluşturmasıyla başlıyor ve yatırım toplandıktan sonra geri ödemelerle devam ediyor.

Şimdi konuyla ilgili kredi verme veya kredi alma için kullanılan 4 büyük siteyi inceleyelim.

BTCJam: 2012 yılında kurulmuş olan BTCJam, sektörde en çok kredi işlem hacmine sahip şirket olarak ön plana çıkıyor. Bu zamana kadar ise bir çok yatırım şirketinden yüksek miktarlı yatırımlar aldı. Sitede 200’ün üzerinde ülkenden 100.000’den fazla kayıtlı kullanıcı var. İstatiksel olarak bu zamana kadar site üzerinden 18.000 adetin üzerinde kredi kullanıldı ve toplam kredi hacmi 15 milyon doları geçti. Sitenin göze çarpan önemli özelliklerinden biri “NOTE”. Bu özellik sayesinde verdiğiniz kredinin getirisini başka kullanıcılara satabilir ve yatırımınızı devredebilirsiniz. Bu konu biraz kafa karıştırıcı olabilir:) ama mantık basit. Bir kullanıcının borç isteğine 0.25 BTC kredi vererek yatırım yapıldığını ve geri dönüşün 0.35 BTC olacağını varsayalım, yani kar miktarı 0.10 BTC. Yatırımcı yatırım yaptıktan sonraki herhangi bir tarihte, geri dönüş vadesini beklemeden, platformun NOTE kısmından, yatırım yaptığı kredi işlemi için satış emri oluşturabilir ve alacağı geliri başka bir kullanıcıya devredebilir. Böylece yapılan yatırım, vadesi gelmeden de karlı olarak başka bir kullanıcıya satılabilir. Sitede yazının yayınlandığı tarih itibariyle 33 adet yatırım yapılabilecek kredi isteği bulunuyor.

Loanbase: Şirket geçtiğimiz aylarda isim değişikliğine giderek Bitlendingclub ismini Loanbase olarak değiştirdi. Sektörün baş aktörlerinden biri olan Loanbase’de bugüne kadar, toplamı 6 milyon doları bulan 9000’den fazla işlem gerçekleştirildi. Sitede şu anda yaklaşık 3800 aktif yatırımcı bulunuyor. Yazının yayınlandığı tarih itibariyle ise sitede 196 adet yatırım yapılabilecek kredi isteği var.

BTCPop: Eşten eşe kredi ve borç verme sitesi BTCPop’da; LTC, DOGE, ZRC, NMC ve DASH gibi altcoin’lerin takası yapılabiliyor; fakat hacimlerin yüksek olmadığını şimdiden belirtelim. Sitede BTCJam’deki gibi NOTE özelliği de var. Bu zamana kadar BTCPop üzerinden 7000’in üzerinde kredi verme işlemi tamamlandı ve 8000 adete yakın Bitcoin kredi olarak verildi. İngiltere merkezli sitenin ayrıca 9000’e yakın kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Yazının yayınlandığı tarih itibariyle sitede 40 adet yatırım yapılabilecek kredi isteği bulunuyor.

Bitbond: Yukarıda bahsettiğimiz diğer üç siteye göre nispeten daha düşük hacimli olan Bitbond’da bu zamana kadar 280 bin doların üzerine kredi verildi ve site 16.000’in üzerinde kayıtlı kullanıcıya hitap ediyor. Sistemin işleyişi diğer sitelerle aynı; fakat diğerlerinden farklı olarak site içerisinden Bitcoin satın alım fırsatı var. Yazının yayınlandığı tarih itibariyle sitede 21 adet yatırım yapılabilecek kredi isteği bulunuyor.

Not: Eşten eşe kredi verilen bu sitelerle çalışırken azami derecede dikkatli olmanız ve borç verirken veya alırken hangi kullanıcılarla çalıştığınızı detaylı olarak incelemeniz tavsiye edilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.