reklamı kapat

Brezilya, WhatsApp’ın Dijital Ödeme Hizmetini Durdurdu

WhatsApp'ın e-ödeme kariyeri başlamadan bitti.
20:11
24 Haziran 2020

Sosyal medya devi Facebook, şansını geçtiğimiz yıllarda Libra isimli stabil kripto para birimi ile denese de regülatörlerin çok sert tepkisini almış ve projeyi geçici süreliğine askıya almıştı. Libra hala geliştirmelere devam etse de bunun ne zaman piyasaya sürüleceğine dair  herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bunun yanı sıra Facebook’un iştiraklerinden olan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde oldukça benzer bir haber ile gündeme yansıdı.

Brezilya’dan WhatsApp Engeli

WhatsApp’ın Brezilya içerisinde dijital ödeme hizmeti vereceği duyuruldu ve olay anında en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Brezilya Merkez Bankası ise bunun adil rekabet ilkelerine uymadığı gerekçesiyle yapılan şikayetleri değerlendirmeye alarak, dijital ödeme hizmetini sonlandırma kararı aldı.

WhatsApp’ın hızlı, güvenli, şeffaf, açık kaynaklı ve ucuz ödeme hizmeti sunuyor olmasının adil rekabeti ihlal ettiğini belirten Brezilya Merkez Bankası yetkilileri, henüz 1 hafta bile olmadan hizmeti durdurdu. Brezilya aslında WhatsApp’ın en çok kullanıldığı ikinci ülke konumunda ve özellikle bu ülkenin seçilme sebebinin de kullanım olduğu biliniyor.

Merkez Bankası bu bağlamda WhatsApp ile ortak çalışacak olan Visa ve Mastercard firmalarına da işlemleri durdurma emri verdi. Bloomberg’e konuşan bir WhatsApp yetkilisi ise amaçlarının sadece Brezilya’daki kullanıcılara daha iyi hizmet vermek olduğunu belirtti. Yerel ortaklar ve merkez bankası ile çalışmaya devam edileceğini belirten WhatsApp yetkilisi, uygulamanın hizmete alınıp alınmayacağı hakkında ise bir açıklama yapmadı.

WhatsApp’ın e-ödeme sektöründeki macerası da böylece çok kısa bir sürede bitti. Libra kripto para biriminin piyasaya sürülmesi ise bunu yeniden başlatabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.