reklamı kapat

WhatsApp Resmen E-Ödeme Sektörüne Giriş Yaptı!

Facebook, başarısız olan Libra'dan sonra WhatsApp ile e-ödeme sektörüne girdi.
20:26
15 Haziran 2020

TechCrunch kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre, popüler mobil mesajlaşma hizmeti WhatsApp, sonunda e-ödeme sektörüne giriş yaptı. Facebook’a bağlı olan mobil mesajlaşma devi WhatsApp’ın bu bağlamda ilk olarak Brezilya içerisinde deneme yapacağı ve e-ödemelere start vereceği açıklandı.

WhatsApp Ödeme Uygulamasını Duyurdu

Facebook tarafından Messenger uygulaması aracılığıyla bundan yıllar önce piyasaya sürülen ödeme özelliğinden sonra şimdi de 2014 yılında Zuckerberg tarafından satın alınan WhatsApp benzer bir özelliğe kavuşacak. WhatsApp’ın kendi ödeme platformunu piyasaya sürmesi sektörde büyük bir değişime yol açabilir.

TechCrunch’ın haberine göre Brezilya’daki insanlar uygulamayı kullanarak yerel şirketlerden ürün ve hizmet satın alabilecek ve bunların ödemesini tamamen dijital olarak gerçekleştirilecek. Aslında WhatsApp ile yapılacak olan online ödemelerin denemesi Hindistan’da gerçekleştirilmişti. Bunun ilk olarak Brezilya’da resmi kullanıma açılacak olması ise şaşkınlık yarattı.

Bunun en büyük sebebi günlük olarak 130 milyon Brezilyalının WhatsApp kullanması olabilir. Facebook Libra isimli dijital para projesinde birtakım aksaklıklarla karşılaşsa ve projeyi durdurmak zorunda kalsa da WhatsApp’ın e-ödeme sektörüne girmesi için herhangi bir engel yok gibi gözüküyor.

Bunun küresel değil de bölgesel olarak gerçekleştiriliyor olması da regülatörlerin dikkatini çok fazla çekmemiş olabilir. Brezilya’nın hem kötüleşen ekonomisi hem de dinamik nüfusu ile bu gibi teknolojik gelişmelere oldukça açık olduğu biliniyor ve WhatsApp’ın burada hizmete sunulacak olması da bunun bir kanıtı. Bu durum kripto para sektörü için de büyük bir yenilik olabilir ve insanları buna alıştırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.