X


Bitcoin’de İşlem Ücretleri Düşüyor

08:35
3 Mart 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasanın lider kripto para borsaları Binance, Kraken ve Bitfinex bitcoin çekim ücretlerinde indirime gitti. İndirim trendi 1 Mart’ta Bitfinex’in çekim ücretini 0.0006 BTC’ye indirmesiyle başladı. Daha sonra Binance bitcoin çekim ücretini yüzde 50 azalttığını ve indirimle birlikte ücretin 0.0005 BTC olduğunu duyurdu. Kraken de yaptığı indirim açıklamasıyla bu borsalara katıldı.

Son olarak Bitfinex dün yeni bir indirim kararı aldı ve resmi Twitter hesabından şu duyuruyu yaptı:

“BTC çekim ücretlerinde bundan böyle geçerli olacak ek %33.3 indirimden ötürü ilerisi için oldukça heyecanlıyız. Bitfinex’te BTC çekim ücreti şimdi yalnızca 0.0004 BTC.”

Piyasadaki genel kanı, işlem ücretlerinde yapılan indirimlerin sebebinin SegWit yükseltmesi olduğu yönünde. Segregated Witness (SegWit) bitcoin protokolünün ölçeklendirilmesini kolaylaştırıyor. Üç borsa arasında en düşük çekim ücretine sahip borsa Bitfinex. Borsa 20 Şubat’ta daha düşük bitcoin işlem ücretlerine ve daha hızlı işlemlere önayak olacak SegWit’i aktive ettiğini açıklamıştı.

Öte yandan Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino geçtiğimiz günlerde şöyle konuştu:

“Bitfinex kendini sadık ve anlayışlı müşterileri için piyasayı olgunlaştırıcı teklifler sunmaya adamıştır. SegWit’le birlikte bitcoin çekim ücretlerinde %20’ye varan indirim yapacak ve müşterilerimize hiç olmadığı kadar hızlı işlemler sunacak olmaktan ötürü çok mutluyuz.”

Bitfinex’in tweet’ine gelen yorumlardan biri oldukça dikkat çekici. Steve Chatter isimli takipçi ağın hashrate’inin 20E olduğunu ve bu değer düştüğünde ücretlerin tekrar yükseleceğini savunuyor. İndirimlerin SegWit’le alakalı olmadığını düşünen Chatter Bitfinex’in SegWit’i yalnızca kendi reklamını yapmak için kullandığı iddiasında.

Josh Stevens isimli kripto para yatırımcısı ise bu üç borsa arasındaki rekabete dikkat çekerek Binance ve Kraken’in yeni bir indirim hamlesinde bulunabileceğini öne sürüyor.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar