reklamı kapat

Boğaların Hala Kontrolde Olması Mümkün Mü?

Piyasanın bazı önemli analistleri Bitcoin’de yaşanan düşüşe rağmen hala boğaların kontrolde olduğunu düşünüyor.
08:17
13 Haziran 2020

Tarih, her zaman kendisini tekrarlamasa da Bitcoin piyasasında tarihin tekerrür ettiğini zaman zaman görüyoruz. Özellikle analistlerin gelecekteki oluşumları tahmin etmek için geçmiş grafikleri değerlendirmesi de bunun bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Şu anda da piyasada oluşan bir grafiğin daha önce de görüldüğü ve %40’lık artış sağladığı ifade ediliyor.

“Bitcoin Boğaları Kontrolde”

11 Haziran’da lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 10.000 dolara doğru yeni bir hamle yaptı ve haftalar içinde pek çok kez olduğu gibi yine bir red ile karşılaştı. Bitcoin’in 10.000 doları geçememesi gözle görülür bir düşüş yaşanmasını ve Bitcoin’in bazı borsalarda 9.100 dolara kadar gerilemesini sağladı.

Bu düşüşle birlikte Byzantine General gibi bazı analistler bu düşüşün önemli bir olay olmadığını ifade ederken DonaAlt gibi bazı analistler bu düşüşün %40’lık başka büyük bir düşüşü tetikleyebileceğini ifade etmişti.

Byzantine General konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu büyük bir hamle değil. Önemli bir şey olmadı. Hala bu büyük konsolidasyon aralığı içindeyiz.” ifadelerini kullanmıştı. Bununla birlikte analistin paylaşımına göre,  bir üçgen oluştu. Bu grafikte oluşan ve “yükselen üçgen” olarak değerlendirilen gösterge, “bir varlık yükseliş trendinde işlem yaparken, varlığın sürekli olarak yatay bir dirençle hareket etmesi sonucunda bir üçgen oluşması” olarak nitelendirilebilir. Artan üçgenler de aynı zamanda azalan hacim de görülüyor.

Bitcoin’in durumunda bu değerlendirildiğinde ise lider kripto para biriminin haftalar içinde bu 10.000 dolarlık noktayı geçmeye çalışması ve sonrasında yaşanan düşüşlerle bir üçgen oluştuğu görülüyor.

Analistlere göre yükselen üçgen göstergesi bir boğa piyasası habercisi olarak değerlendiriliyor. Çünkü bu gösterge her oluştuğunda tarihsel olarak Bitcoin’in bir sonraki hamlesinin artış yönünde olduğu ifade ediliyor.

Yükseliş Eğilimi

Bitcoin’in hala yükseliş eğiliminde olduğu düşüncesine ek olarak, bir analist Bitcoin satın alma emirlerinin bir birleşiminin 8.600 dolar ile 9.000 dolar arasında olduğunu gözlemledi. Alış emirlerinin böylesine güçlü bir birleşmesi en son BTC’nin 7.000 dolardan 10,000 dolara yükselmesinden önce görülmüştü.

Ancak tüm bunların yanında piyasanın önemli analistlerinden Tone Vays yaptığı son açıklamalar Bitcoin’in 7.000 dolara kadar gerileme şansı olduğunu da belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.