X


Bloomberg’den Tether Raporu: Manipülasyon Devam Ediyor Mu?

Bloomberg ağustos ayında 500 milyon dolar daha Tether basılmasına rağmen BTC fiyatının etkilenmediğimi tespit etti.
08:30
28 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatı ağustos ayı boyunca 500 milyon dolar Tether (USDT) basılmasına rağmen büyük ölçüde etkilenmedi. Bloomberg hazırladığı raporda Tether ve BTC ilişkisini inceledi.

Tether şu anda 2,84 milyar dolar piyasa değeriyle 8. sırada yer alıyor. Daha önce Tether birkaç soruşturmadan geçmişti, özellikle coin’i destekleyen dolarlar hakkında soruşturma yürütüldü. Bu ay 500 milyon dolar yeni Tether basılmasına rağmen BTC fiyatı buna cevap vermedi. Önceden Tether’in BTC fiyatını manipüle etmek için kullanıldığına dair iddialar ortaya atılmıştı. Bloomberg’in raporlarına göre en azından bu yıl içerisinde Tether’in BTC fiyatını şüpheli biçimde etkilemediği tespit edildi. Bir süredir ayı sezonun sürmesinin sebebi artık fiyatın Tether ile manipüle edilemeyişinden dolayı olabilir.

Birkaç ekonomist, piyasa analisti ve yakın zamanda Texas Üniversitesi Tether’i mercek altına almıştı. Bu incelemeler sonucunda çeşitli kaynaklar BTC fiyatının Tether ile bazı alım ve satımlara beklenmedik tepkiler verdiği ortaya çıktı. Bloomberg’in raporu Tether’a yönelik bu iddiaları yalanladı. BTC’nin yanı sıra EOS ve NEO’nun da fiyat manipülasyonuna uğradığı öne sürüldü. Ancak geçtiğimiz aylara bakarsak birçok altcoin BTC’den daha fazla değer kaybetti.

Daha önce 500 milyon dolardan az Tether piyasa sürülse bile BTC fiyatı hızlıca tepki veriyordu ve kripto piyasası da BTC’yi takip ediyordu. Büyük miktarda Tether’in fiyatı etkilemeyişi bazılarının Tether’ınn doğrudan manipüle için kullanılmadığı sonucuna varmasına neden oldu. Bir başka görüşse mercek altına alınan Tether’ın manipülasyona kalkışmak için cesaret edememesi yönünde.

Kimi yatırımcılar satabil coin’lerin yüksek volotiliteye karşı çare oluduğunu ve hatta kripto para yatırımının riskini azalttığını düşünüyor. Bildiğiniz gibi TrueUSD (TUSD) ve Tether gibi stabilcoin’ler itibari para birimleri ile destekleniyor ve fiyatları bu itibari paralara bağlı oluyor. Stabilcoin’ler en çok merkezi oldukları için eleştiriliyor. Ancak düşüşe geçen piyasada stabil coin’ler birçok yatırımcı için güvenli liman görevi görüyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER