X


Ünlü Şirket Çin’in Yasak Kervanına Katıldı

Çin kripto para yasaklarına devam ediyor. Alibaba ve Tencent'ın ardından Baidu da kripto yasağı uygulayacak.
08:00
28 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin kripto paralara karşı sert bir duruş sergilemeye devam ediyor. Çok sayıda kullanıcıya sahip mobil ödeme platformu Alipay ve sektör devi Tencent kripto paralar karşı bazı yasakları uygulamaya koymuştu. Çin merkezli dev arama motoru Baidu da kriptolarla alakalı içerikleri engelleyerek bu iki isme katılıyor.

Pekin merkezli basın kuruluşu China Times’tan nakledilen bir habere göre Baidu kripto paralarla ilgili bazı içeriklere kısıtlama getirmeyi planlıyor. Baidu’nun Reddit’e benzeyen online platformu Baidu Tieba’da uygulanacağı ifade edilen yasak, kripto paralarla alakalı konu başlıklarını hedef alacak.

Kullanıcıların “dijital para” ve “sanal para” ifadeleriyle ilgili alt başlıklara haberin hazırlandığı sıralarda erişemediği belirtiliyor. Ayrıca bu ifadeler sayfa üzerinden aratıldığında kullanıcıların karşısına şu metnin bulunduğu bir sayfa çıkıyor: “Bu sayfa ilgili kanun, düzenleme ve yasalardan dolayı geçici bir süreliğine kapatılmıştır.” Kripto paralarla ilgili alt başlıklarda durum böyleyken şaşırtıcı bir şekilde “Bitcoin” ve “Ethereum” gibi kripto paralarla ilgili sayfalar haber zamanına göre halen aktif.

Baidu Tieba platformunun temsilcilerinden birisi, ilgili kapatmaların ICO’larla ilgili şüpheli paylaşımlarda bulunan şirketlerle ya da kripto para tartışmaları yapan kullanıcılarla ilgili olabileceğini ifade etti.

Platformun uyguladığı kapatmaları meşrulaştırmak isteyen şirket temsilcisi “WeChat niçin yaptıysa o yüzden” diyerek Tencent’ın geçtiğimiz günlerde uyguladığı kripto yasağını gündeme getirdi. Bilindiği üzere dev şirket Tencent’a ait mesajlaşma platformu WeChat’teki çeşitli kripto para haber kaynakları kapatılmıştı. Bu hamle ICO’larla ve kripto para işlemleriyle ilgili bütün gönderilerin platformdan kaldırılmasını amaçlıyordu.

Kripto paralar karşısında olumsuz bir duruş sergileyen bir diğer Çinli şirketse Alibaba oldu. Geçmişte Blockchain teknolojisine yönelik çeşitli girişimlerde bulunduğu bilinen dev şirket kripto paraları platformlarından uzak tutuyor. Şirkete ait ödeme platformu AliPay kripto para işlemi gerçekleştirdiğinden şüphe edilen hesapları kapatacak.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar