reklamı kapat

Bitcoin’in 20.000’i Görmesinin Sebebi Tether Mı?

17:00
14 Haziran 2018

New York Times’ın dünkü haberine göre, Tether tekrar eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Tether 2017 sonunda gerçekleşen Bitcoin fiyat manipülasyonundan sorumlu tutuluyor.

Haberde University of Texas’tan iki akademisyenin kaleme aldığı makale alıntılanıyor. John M. Griffin ve Amin Shams ortaklaşa yazdığı makalede, işlem modellerine bakarak “Tether’ın fiyat desteği sağlamada ve fiyatları manipüle etmede kullanıldığını” öne sürüyor. İki akademisyen, BTC’nin 20 bine merdiven dayayarak tüm zamanlar rekoru kırdığı Aralık 2017’deki fiyat yükselişinin yarısının açık bir şekilde Tether ve Tether’ı basan Bitfinex’ten kaynaklandığını iddia ediyor.

Makalenin özet kısmında şu ifadeler geçiyor:

Blockchain verilerini analiz etmek için çeşitli algoritmalar kullanarak şunu saptadık: Tether’la yapılan satın alımlar piyasanın düşüşe geçtiği zamanların hemen sonrasına zamanlanmış ve bunun sonucunda Bitcoin fiyatı büyük artışlar yaşamış.

Makalenin devamında, Tether’la yapılan işlemlerin BTC’nin meteorik yükselişine %50, büyük altcoin’lerin yükselişine ise %64 oranında etki ettiği yazıyor. O zamandan (Aralık 2017) beri aralıklarla yeni Tether’lar basılıp piyasaya sürülüyor ve bu, her seferinde BTC fiyatına etkide bulunuyor.

BTC’nin 2017’de yaşadığı inanılmaz fiyat yükselişinin ne kadarına gerçek yatırımcılardan gelen talep değil de birkaç büyük piyasa oyuncusunun covert action’ları sebep oldu? New York Times’ın makale için yorumu, bu sorunun piyasada büyük bir tartışma ortamı yaratabileceği yönünde. Bununla birlikte piyasadan bazı isimler Texaslı akademisyenlerle aynı fikirde. Araştırma firması Chainalysis’e göre sonuçlar “inanılır” görünüyor.

Öte yandan, aralıklar basımına devam edilmesi ve piyasanın düştüğü şu zamanlarda fiyatının sabit oluşu sebebiyle Tether, Monero ve Dash’i geride bırakarak 12. sıraya yerleşti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun