reklamı kapat

“Blockchain, Hükümetleri Rüşvet Alamaz Hale Getirecek”

Patrick Byrne’a göre Blockchain teknolojisi hem hükümetleri çok güçlü kılacak hem de rüşvet verilemez bir kurum haline getirecek.
13:00
13 Şubat 2019

Perakende devi Overstock.com’un kurucusu ve CEO’su Patrick Byrne 12 Şubat’ta yayımlanan MarketWatch röportajında, Blockchain teknolojisinin hükümetleri “süper üretken ve rüşvet alamaz” hale getireceğini ifade etti.

En İyi Çözüm: Blockchain

Byrne MarketWatch’a verdiği röportaj sırasında hükümet hizmetlerinin yapılarında köklü bir değişiklik yapılmasının zamanının geldiğini Blockchain teknolojisinin bu değişiklik için en iyi çözüm olacağını dile getirdi.

Bunun yanında Byrne, “hizmet verecek bir statüde devlet kurmayı, hükümetlerin sağladığı farklı hizmetleri verebilen bir dizi uygulama ve şirketi Blockchain teknolojisi ile kurmayı” önerdi. Böylece Byrne’a göre hükümetler, “yeterli, ucuz ve rüşvet alamaz” hale gelecek. Byrne bu düşüncesini şu şekilde açıkladı:

Altı laptop ile Venezuela’ya adım atabiliriz ve yalnızca işleyen bir toplum değil, aynı zamanda belki de dünyadaki en gelişmiş devlet sistemine sahip toplumu yaratabiliriz. Onlara yalnızca altı laptop ile bir merkez bankası kazandırabiliriz. Venezuela’daki herkes ücretsiz bir uygulama indirir ve birdenbire dünyanın en gelişmiş parasal sistemine sahip olurlar.

Bunun yanında Byrne yakın gelecekte birden fazla egemen ülkenin, devlet hizmetlerini radikal bir şekilde değiştirmek amacıyla sözleşme yapmalarının olasılık dahilinde olduğunu dile getirdi.

Bitcoin’le Vergi Ödemesi

Öte yandan Overstock.com Ohio eyaletine bağlı ticari vergilerinin bir kısmını son zamanlarda ortaya çıkan ve vergilerin kripto paralar ile ödenmesine imkan tanıyan platform OhioCrypto.com üzerinden Bitcoin (BTC) olarak ödeyeceğini açıklamıştı. Bu adımın ardından Byrne, kripto para birimleri ve yeni gelişen teknolojilerin kabul edilmesinin “dostane” bir yaklaşım sergileyeceğini ifade etmişti.

Byrne’ın dediği gibi hükümetlerde rüşvet olaylarının azalması vatandaşların hükümete olan güvenini arttıracağından hükümeti güçlü kılabilir. Ayrıca yeni gelişen teknolojileri benimseyen hükümetlerin tarih sahnesinde genellikle bir adım önde olduğunu da söylememiz de çok yanlış olmaz.

Bunların yanında geçtiğimiz günlerde Venezuela’nın kripto para işlemlerini düzenlemeye başladığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Getirilen düzenlemeler kripto para işlemlerine çeşitli kısıtlamalar getirmiş, madencilik kuruluşları ve kripto para borsalarının bazı lisanları almalarını zorunlu kılmıştı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.