X

Block.one 24 Milyon Dolar Para Cezası Ödeyecek

EOS’un arkasındaki şirket Block.one, bir ICO sebebiyle 24 milyon dolarlık para cezası ödemeyi kabul etti..
11:00
1 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıtsız bir ICO düzenlediği gerekçesiyle Block.one ile 24 milyon dolar ceza ödemesi konusunda anlaşmaya vardı.

Block.one Ödemeyi Yapacak

SEC 30 Eylül’de yaptığı resmi bir basın açıklamasıyla EOS network’ün arkasında yer alan firmaya verdiği cezayı medeni para cezası şeklinde uyguladığını belirtti. Block.one da bulgularla ilgili kabul eden ya da reddeden herhangi bir açıklama yapmadan ödemeyi kabul ettiğini dile getirdi.

Yapılan basın açıklamasına göre Block.one’un 900 milyon token’lı ICO’su “SEC, DAO Araştırma Raporunu yayınlamadan kısa bir süre önce başladı ve raporun yayınlanmasından bir yıl sonra da devam etti.”

Öte yandan her ne kadar Block.one bu ICO sayesinde milyarlarca dolar değerinde yatırım toplamış olsa da projeyi bir menkul kıymet olarak SEC’e kaydettirmedi. SEC’in açıklamalarına göre bu proje herhangi bir şekilde kayıt kurallarından muaf tutulmadı. Dolayısıyla SEC’in İcra Dairesi Eş Başkanı Stephanie Avakian konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıldı:

Block.one’ın düzenlediği ICO’ya birkaç ABD yatırımcısı katıldı. ABD yatırımcılarına menkul kıymet sunan ya da satan şirketler, işlettikleri sektöre veya sundukları yatırım ürünlerine koydukları etiketlere bakılmaksızın menkul kıymet yasalarına uymak zorundadır.

SEC Kararlı

Öte yandan SEC’in İcra Dairesi Başkan Yardımcısı Steven Peikin, Block.one’un ICO yatırımcılarına gerekli bilgileri sağlamadığını ifade etti ve şunları dile getirdi:

SEC, yatırımcıların bilinçli yatırım kararları almak için ihtiyaç duydukları maddi bilgiden mahrum bırakılmaları durumlarında icra davaları açmaya kararlıdır.

Block.one bu ICO sayesinde yaklaşık olarak 4 milyar dolarlık bir kazanç elde etti. 24 milyon dolar da bunun çok küçük bir kısmını oluşturduğu için şirketin bu konuda herhangi bir adım atması beklenmiyor…

Bunların yanında Block.one Haziran ayında yaptığı resmi bir duyuruyla Voice adlı bir sosyal medya platformunu kullanıcıyla buluşturağını açıklamıştı. Hemen ardından SEC’in yaptığı açıklamayla Block.one’ın Voice.com alan adını almak için resmi bir başvuru yaptığı belirtilmişti

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar