reklamı kapat

Analist: Bitcoin’in Düşüşünün Asıl Sebebi Bu!

PlanB, Bitcoin'in düşüşünü altcoin'lerin hareketlerine bağladı.
10:00
1 Ekim 2019

Bitcoin (BTC) 2019 yılının başlarından ortalarına doğru bir parabolik yükseliş daha elde etti ve 3.000 dolar bandından başladığı yıl içerisinde 14.000 dolar bandına kadar çıktı. 2018 yılında yaşanan sert düşüşten sonra BTC’nin bu denli yükselişi kesinlikle piyasaya ciddi bir hareketlenme ve ‘yeni yatırımcı’ çekti.

Lider kripto para birimi özellikle yaz döneminin sonlarına doğru ciddi performans kaybı yaşadı ve geçtiğimiz hafta sert bir kırılma ile 7.990 dolara kadar düştü. O tarihlerde birçok kişi bunu büyük bir beklenti yaratmasına rağmen beklentileri karşılayamayan Bakkt’ın etkisi veya balinaların saatler içerisinde 1,2 milyar dolarlık BTC satışı yapmasına bağlasa da, önde gelen analistlerden birisi farklı bir görüşe sahip.

Altcoin’ler vs. Bitcoin

Twitter üzerinde oldukça tanınan bir Bitcoin analisti olan PlanB, CME’nin veya Bakkt’ın Bitcoin ayı piyasasının suçluları olmadığını dile getirdikten sonra, kendi yorumuyla bunun sebebinin altcoin’ler olduğunu açıkladı. PlanB, altcoin’lerin düşüşünün ve yükselişinin 2017 ile 2019 yılları arasındaki BTC fiyat değişimlerinin temel tetikleyicisi olduğunu vurguladı.

PlanB’nin bakış açısına göre altcoin’ler için oluşan satış baskısı, BTC için alım, altcoin’ler için oluşan alım baskısı ise BTC için satış etkisi yaratmış olabilir. BTC’nin piyasa egemenliğine de dikkat çeken analist, bunun yüzde 98’den yüzde 40’a düştüğünü ve şu sıralar yüzde 70 ve üzerinde yer aldığını da sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun