X


Bitmex Fiyat Manipülasyonu Yapıyor Mu?

Bitmex'in ETH'ye karşı duruşu şüphe uyandırdı.
21:00
12 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitmex CEO’su Arthur Hayes Bitmex resmi hesabından müşterilerine ETH’ye karşı kısa pozisyon almalarını söyledi.

Bitmex CEO’su “top yere düşmeden vurmalısınız” ifadesini kullandı. Tabii bu birkaç anlama gelebilir. Hayes’in profesyonel bir dil kullandığını söyleyemeyiz. Daha önce Hayes Twitter’dan şöyle bir paylaşımda bulunmuştu:

50x kaldıraçlı ETH/USD kalıcı swap’ı artık hazır! Sadece Bitcoin kullanılarak al-sat yapılabilir, Ether ya da USD’ye dokunmanıza gerek yok.

Diğer bir değişle Bitmex ETH’den nefret ediyor gibi görünüyor ancak şu anda 3 milyar dolar değerinde ETH/USD swap’ı hacmine sahip. Bu hacmin pek inandırıcı olduğu söylenemez. Bitmex’in şu anda ETH vadeli işlemleri yok ancak EOS, BCH, ADA ve birçok kripto paraya bu hizmet sunulmuş. Tek kalıcı swap da ETH’ye ait. Ek olarak Bitmex’in makası oldukça açık, kendi müşterilerine karşı al-sat yapıp yapmadığı da belirsiz.

Bitmex düzenlenmemiş, bir üst kurum tarafından denetlenmeyen bir borsa. Ayrıca müşterilerine kimlik tanıma sistemi uygulamıyorlar ve ABD vatandaşlarına borsayı kullanamayacaklarını söylüyorlar. Ancak Arthur Hayes bir ABD vatandaşı ve ABD televizyonlarında boy gösteriyor.

Bitmex müşterilerinin birçoğu muhtemelen ABD vatandaşı ve Bitmex de bunun farkında. OKCoin ve Huobi’nin marjinleri kadırmasından sonra tek seçenek haline gelen Bitmex işlem hacmini bu sayede artırmış olabilir.

OKCoin OKEx adıyla geri döndü ve Huobi de tekrar kaldıraçlı işlemlere başladı. Bu iki borsadaki makas Bitmex makasından daha dar görünüyor ve 20x ETH kaldıraçlı işlemleri sunuyorlar.

Kaynak: Trustnodes

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar