reklamı kapat

Bitmain’in Güç Kaybetmesiyle Bitcoin Madencilik Ağı Daha Da Merkezsizleşiyor

Bitmain’in Bitcoin madencilik ağındaki hakimiyeti gün geçtikçe azalıyor, böylece ağ daha da merkezsiz bir hâl alıyor.
19 Ocak 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Geride bıraktığımız hafta Bitmain’in Amsterdam ofisini kapatacağını ve Teksas’taki devasa projesini rafa kaldırdığını duyurmuştuk. Bitmain küçüle küçüle un ufak olacak gibi görünüyor. Öyle ki şirketin madencilik havuzlarının Bitcoin ağındaki hakimiyeti de ciddi ölçüde azaldı. Böyle giderse Bitcoin madencilik ağı gelecekte daha merkezsiz bir hâl alacak gibi.

Ağ merkezsizleşti

Geride bıraktığımız boğa sezonunda Bitmain’in kontrolünde bulunan BTC.com ve Antpool madencilik havuzlarının Bitcoin ağındaki toplam hakimiyet oranı %51’e dayanmak üzereydi. Bu durum, doğal olarak kripto para yatırımcılarının aklına %51 ve çifte harcama saldırılarını getiriyordu. Ancak şimdi gelinen noktada ise Bitmain’in kontrolündeki iki madencilik havuzunun toplam hakimiyet oranı %26,7’ye gerilemiş durumda.

Madencilikte çalkantılı dönem

Kripto para yatırımcıları ve madencileri için son altı ay çalkantılarla geçti. Öyle ki ağın hashrate oranı 2018 yılının Aralık ayına kadar düşüş eğilimi içerisindeydi. Kasım ayının ortalarında Bitcoin fiyatında yaşanan %35’lik ani düşüş madencileri cihazlarını kapatmanın eşiğine getirdi. Hatta birçok madenci faaliyetlerini durdurdu. Bunun bir sonucu olarak Bitcoin ağındaki zorluk seviyesi düştü. Bu süreç birkaç hafta boyunca devam etti.

Dünyanın en büyük iki madencilik havuzu BTC.com ve Antpool, Bitmain’in kontrolünde. Blockchain.com’un verilerine göre BTC.com ağın %16,6’sını, Antpool ise %10,4’ünü kontrol ediyor. Ancak bu durum yakın gelecekte değişebilir. Çünkü SlushPool adlı madencilik havuzunun ağdaki hakimiyet oranı %10’a yaklaştı ve Antpool ile arasında %1’lik fark kaldı.

Ancak Bitaps.com, Blockchain.com’dan gelen verilerin yanlış olduğunu iddia ediyor. Bitaps, Antpool’un ağdaki hakimiyetinin %4,5’e, BTC.com’un hakimiyetinin ise %13,4’e gerilediğini iddia ediyor. Bitaps’e göre sektörün en eski madencilik havuzlarından SlushPool’un ağdaki %18,2’lik hakimiyet oranı ile dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.