reklamı kapat

Bitmain’in Rüyası Kabusa Dönüştü: Şirket Devasa Projelerini Bir Bir Rafa Kaldırıyor

Madencilik donanımı üreticisi Bitmain, idari kademede yapılan hatalar nedeniyle sektördeki liderlik pozisyonunu kaybetmek üzere.
18:00
12 Ocak 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bitmain, Texas eyaletinin Rockdale şehrinde devasa büyüklükte bir madencilik tesisi kurmayı planlıyordu, ancak madencilik devi şimdilik bu planı rafa kaldırmış gibi görünüyor.

Şirket kripto para piyasasındaki kötü gidişatın da etkisiyle hem işletme ölçeğinde hem de personel sayısında küçülmeye gideceğini açıklamıştı. Texas Public Radio’ya göre Bitmain, Rockdale’da 500 milyon dolarlık yatırımla kuracağı madencilik ve veri merkezi planlarından şu anlık vazgeçti. Milam kasabası yargıcı Steve Young şunları kaydetti:

Gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Bunu gerçekten istedik ve bunun için bekledik. Projeyi memnuniyetle karşıladık, gerçekten çok büyük bir projeydi. İlçede olumlu haberlere ihtiyacımız var. Vergi tabanının genişlemesi gerekiyor.

Şirket, 2018 yılının ortalarında Kuzey Amerika’da devasa büyüklükte bir Bitcoin madencilik merkezi kurmayı planladıklarını duyurmuştu. O dönemde Bitmain, Alcao Alüminyum fabrikasının bulunduğu alanda, 2019 yılında 500 kişiye istihdam imkanı yaratacaklarını belirtmişti. Görünüşe göre Milam kasabasında işler pek de beklenildiği gibi gitmiyor. Öyle ki kasabanın eski yargıçlarından Dave Barkemeyer kasabanın son 10 yılda vergi gelirlerinin %30’unu kaybettiğini belirtti.

Bitmain henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmadı. Ancak Bitmain sözcüsü, şirketin ABD’deki faaliyetlerinde küçülmeye gittiğini ima etti. Şirket çeşitli departmanlarda işten çıkarmalara devam ediyor. Bitcoinist, perşembe günü Bitmain’in kurucularının idari görevlerinden ayrılacağını ve şirketin başına yeni bir CEO atanacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz yılın aralık ayından beri Bitmain, Ar-Ge ve Bitcoin Cash geliştirme departmanındaki çalışanlarının bir kısmıyla yollarını ayırmıştı.

Şirket sadece yılın üçüncü çeyreğinde Bitcoin Cash’te yaşanan düşüşlerin de etkisiyle birlikte 700 milyon dolarlık rekor zarara uğramıştı. Sonuç olarak Bitmain’in sektördeki tekeli zayıfladıkça şirkette işler kötüye gitmeye devam edecekmiş gibi görünüyor. Hatırlanacağı üzere 2018 yılının ortalarında Bitmain’in kontrolündeki Bitcoin madencilik havuzları Antpool ve BTC.com ağdaki toplam hashrate oranının %51’lik kısmını kontrol etmeye çok yaklaşmıştı. Şu anda bu iki madencilik havuzunun ağdaki toplam hakimiyet oranı ise %26,2 seviyesinde.

Şirketi yönetenlerin Bitcoin Cash konusundaki fikir ayrılıkları da Bitmain’e çok ciddi zarar verdi. Bitmain’in kurucu ortakları Jihan Wu ile Ketuan Zhan nihayetinde CEO’luk görevinden el çekmeye hazırlanıyorlar. Ancak kaşık kırıldı bir kere. Jihan Wu, Roger Ver ile birlikte Bitcoin Cash’in Bitcoin’i alt edeceğini düşünüyordu. Ancak Wu’nun bu rüyası şu anda bir kabusa dönüşmek üzere.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER