X


Bitfinex Blockchain’i Kullanıcılara Açan İlk Takas Sitesi Oldu

09:48
5 Haziran 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın en büyük USD ile işlem yapan Bitcoin borsalarından biri olan Bitfinex, kullanıcı hesaplarındaki kripto paraların şeffaflığı için büyük bir adım attı. Yapılan duyuruda, diğer exchange’lere kıyasla, kullanıcıların yaptığı tüm transfer işlemlerinin blockchain üzerinde olan detayları, açık bir şekilde yayınlanmaya başladı. Şirket, bu özelliğin sunulmasında multi-signature (çoklu gönderim) teknolojisi sağlayan Bitgo ile işbirliği yaparak hizmet veriyor.

Genellikle takas siteleri blockchain’den bağımsız olarak hizmet vermektedir; bunun anlamı, kullanıcıların bakiyeleri her zaman sitenin ana veritabanı üzerinde yer alır ve blockchain’den bağımsız olarak kapalı devre bir sistem ile işletilir. Yeni uygulamayla kapalı devre sistemin aksine, kullanıcı cüzdanları artık blockchain’de açık olarak görüntülenebilecek. Bitfinex’in bu girişimi müşteri hesaplarına büyük bir şeffaflık getirerek, kullanıcılara blockchain üzerinde hesaplarını kontrol etme şansı sunuyor.

Yakın geçmişe bakıldığında, Bitcoin borsaları üzerindeki denetim eksikliğinden kaynaklanan bir çok dolandırıcılık faaliyeti gerçekleşmiş ve kullanıcılar mağdur olmuştu. Fakat Bitfinex’in getirdiği bu yenilikçi bakış, diğer takas sitelerinin altyapılarını da tamamıyla değiştirerek daha şeffaf ve denetlenebilir bir hizmet sunulmasına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak bu uygulamayla birlikte; kullanıcılar daha güvenli işlem yapabilir ve bazı takas sitelerinin kullanıcı fonları üzerindeki gayri ciddi yaklaşımları engellenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar