X


Bitex Birleşik Arap Emirlikleri’nde Açıldı

Birleşik Arap Emirlikleri Blockchain ve kripto para alanında emin adımlarla yürüyor, girişimciler de eşlik ediyor…
15:00
23 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitex Birleşik Arap Emirlikleri’nin en yeni kripto para borsası olarak resmen hizmet vermeye başladı. Dubai merkezli kripto para borsası başlangıçta Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin’i destekleyeceğini açıkladı. Ayrıca basında yer alan haberlere göre Bitex, kripto para cüzdanı çıkarma hakkında da planlar yaptığını belirtti.

Bitex BAE CEO’su Monark Modi, yeni açılan borsada banka havalesi, kredi kartı ve debit kart dahil olmak üzere çoklu ödeme seçenekleri sunulacağını dile getirdi. Modi’nin açıklamalarına göre nakit para yatırma servisi, kullanıcıların hesaplarına hemen para yatırabilmelerini ve 24 saat içinde para çekme işlemi gerçekleştirebilmelerini sağlayacak.

Modi 22 Kasım’da Bahreyn haber portalı Trade Arabia’da yaptığı açıklamada, “BAE yönetmeliğindeki son değişiklikler sayesinde bugün, yeni, güvenli ve profesyonel bir kripto para platformu sunma fırsatı yakaladık.” ifadesini kullandı. Bunu yanında BAE’nin bir körfez ülkesi olarak “dijital varlıkların daha erişilebilir hale gelmesine zemin hazırlayan” Blockchain Strategy 2021 ile lider bir duruş sergilediğini de sözlerine ekliyor ve şöyle devam ediyor:

BAE sakinleri kripto paraları güvenli bir şekilde almak ve satmak için daha fazla seçenek arıyorlardı. Vatandaşlar bir süredir uluslararası kripto para platformlarını kullanabiliyor olmalarına rağmen yerel bir borsadan faydalanmak çok daha uygun… BAE merkezli bir şirket üzerinden yapılan işlemler kullanıcıların yerel paralarını da kolayca kullanabilmelerini sağlar.

Öte yandan Trade Arabia’ya göre Bitex BAE, kripto para birimlerini saklamak için çok imzalı bir cüzdandan faydalanacak. Üç anahtarlı olacağı açıklanan bu sisteme göre şirket fonlara ulaşabilmek için en az iki anahtar bilgisini isteyecek. Sistem detayları da, “ilk anahtar Bitex BAE tarafından güvenli bir şekilde saklanır, ikincisi Bitex BAE’nin cüzdan ortağı ile beraber saklanır ve üçüncüsü bir kurtarma anahtarıdır.” şeklinde açıklanıyor.

Bunun yanında Abu Dhabi Global Piyasalar’ın düzenleyicisi Mali Hizmetler Düzenleme Kurumu Haziran ayında, kripto varlıkları ve katılımcı faaliyetlerini düzenlemek adına bir çerçeve yayımladı. Bu çerçeve finansal suçlar, kara para aklama, tüketici koruma ve teknoloji yönetişimi de dahil olmak üzere kripto para birimleriyle ilgili olası riskleri ele alıyordu. Ayrıca BAE’nin Blockchain ve kripto para kullanımına ve benimsenmesine yönelik ilerici tutumunun bir kanıtı niteliğindeydi.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar